Wybór opowiadań Sławomira Mrożka Zagadki bytu, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Noir sur Blanc, to zbiór tekstów powstałych w różnych latach, od lat 50. do 90. XX wieku. W opowiadaniach tych Mrożek podejmuje tematykę egzystencjalną, filozoficzną i społeczną, a także ukazuje absurd i groteskę świata.
Sławomir Mrożek to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, dramaturgów i rysowników XX wieku. Jego twórczość charakteryzuje się błyskotliwym humorem, ironią i absurdem, a także głęboką refleksją nad kondycją ludzką i społeczną. W tym roku mija 10 lat od jego śmierci, a z tej okazji Wydawnictwo Noir sur Blanc wydało zbiór jego opowiadań pod tytułem Zagadka bytu.
Zagadka bytu to wybór tekstów Mrożka, w którym śmierć (cóż za niepraktyczna forma!), oniryczność i wątki metafizyczne splatają się w jeszcze jeden obraz Mrożkowego absurdu i przenikliwego spojrzenia na ludzką naturę. Zagadki bytu, pytania bez odpowiedzi, dalekie podróże na sprężynującej kanapie, refleksje na temat dziwności życia, bimber z konwalii i orchidea w uchu. Mrożek w pełnej krasie, zawroty głowy niewykluczone.
Książka zawiera 20 opowiadań, które ukazały się wcześniej w różnych tomach i czasopismach. Niektóre z nich są znane i cenione przez czytelników. Inne są mniej znane, ale równie interesujące i zabawne. Wszystkie łączy niepowtarzalny styl Mrożka, który potrafił bawić i zaskakiwać swoimi pomysłami i spostrzeżeniami.
Zagadka bytu to książka dla wszystkich miłośników twórczości Mrożka, ale także dla tych, którzy chcą poznać jego niezwykły świat i sposób myślenia. To książka, która sprawi, że się zaśmiejemy, zamyślimy i zadamy sobie pytanie: co to właściwie jest byt?
Mrożek urodził się w 1930 roku w Borzęcinie, małej wsi w Małopolsce. W 1949 roku zdał maturę w Krakowie i podjął studia na różnych kierunkach, ale żadnego nie ukończył. Zadebiutował jako rysownik w 1950 roku, publikując swoje satyryczne rysunki w tygodnikach Przekrój i Szpilki. W tym samym roku wydał też swój pierwszy zbiór opowiadań, Opowiadania z Trzmielowej Góry. W latach 1950-1954 pracował jako dziennikarz w Dzienniku Polskim, popierając oficjalną linię polityczną PRL. W 1953 roku podpisał Apel Krakowski, wyrażający solidarność z komunistycznymi władzami po aresztowaniu księży kurii krakowskiej.
W 1956 roku Mrożek zerwał z socrealizmem i zaczął pisać teksty satyryczne i krytyczne wobec systemu. W Życiu Literackim prowadził rubrykę Postępowiec, w której wyśmiewał dogmatyzm i biurokrację. W 1958 roku ukazała się jego pierwsza sztuka teatralna, Policja, która była parodią dramatu społecznego. W 1964 roku napisał swoje najsłynniejsze dzieło, Tango, które przyniosło mu międzynarodową sławę i uznanie. Tango jest komedią o konflikcie pokoleń i kryzysie wartości w rodzinie mieszczańskiej. Sztuka ta była wielokrotnie wystawiana na scenach polskich i zagranicznych, a także adaptowana na film.
W 1963 roku Mrożek wyjechał z Polski i rozpoczął życie emigranta. Mieszkał kolejno we Francji, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku. W swoich utworach podejmował tematykę emigracji, tożsamości narodowej i kulturowej, wolności i alienacji. Niektóre z jego znanych sztuk z tego okresu to Emigranci (1974), Vatzlav (1972), Serenada (1979) czy Ambasador (1982). Mrożek był także aktywny jako publicysta i eseista, komentując bieżące wydarzenia polityczne i kulturalne. Protestował przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku i wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku.
W 1996 roku Mrożek powrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie. W 2002 roku przeszedł udar mózgu, który spowodował utratę mowy i pisania. Po trzyletniej terapii odzyskał te umiejętności i napisał swoją autobiografię pt. Baltazar (2009). W 2008 roku ponownie wyemigrował z Polski i osiedlił się w Nicei we Francji, gdzie zmarł w 2013 roku.
Sławomir Mrożek był nie tylko wybitnym pisarzem, ale także osobowością kulturową o wielkim wpływie na polską literaturę i teatr. Jego dzieła są nadal aktualne i inspirujące, a jego styl jest niepowtarzalny i rozpoznawalny. Mrożek był mistrzem słowa, dowcipu i metafory, a także głębokim myślicielem i obserwatorem ludzkiej kondycji.
Więcej o książkach w najnowszym numerze magazynu Miasto i Ludzie. Chcesz wspomóc redakcję, kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie.