W nowym numerze Magazynu Miasto i Ludzie wiele interesujących tematów. Zachęcamy do kupna gazety w punktach sprzedaży prasy w Małopolsce i na Podkarpaciu. Chcesz wspomóc redakcję, kup gazetę Miasto i Ludzie.
Co w numerze
Dlaczego kobiety powiększają sobie usta
TARNÓW. Nie powinniśmy oceniać ani krytykować kobiet, które chcą zmienić coś w swoim ciele, ponieważ każda z nich ma prawo do własnego wyboru i samostanowienia. Powiększanie ust nie ma nic wspólnego z naśladowaniem zwierząt czy ludzi innych ras, a jest to tylko kwestia osobistego gustu i preferencji. Felieton Jacka Janickiego.
Więcej na stronie 2
Odeszła Anna Pancerz
RYGLICE. Anna Pancerz na emeryturze mieszkała w Kowalowej. Zmarła po ciężkiej chorobie 9 lipca 2023 r., a 11 lipca spoczęła na cmentarzu parafialnym w Kowalowej.
Więcej na stronie 2
Janusz Kurtyka upamiętniony w Tarnowie
TARNÓW. 17 lipca w Tarnowie odsłonięto tablicę z nazwą skweru Janusza Kurtyki. Skwer znajduje się na Osiedlu Zielonym, przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Długiej. Janusz Kurtyka był wybitnym historykiem, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku w 2010 roku.
Więcej na stronie 3
Spotkanie autorskie z Agatą Tuszyńską
TARNÓW. 10 lipca Agata Tuszyńska spotkała się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Krakowskiej 4 w Tarnowie. Promowała swoją nową książkę zatytułowaną „Czarna torebka”.
Więcej na stronie 3
Zmarł Władysław Żabiński legenda Rolniczej „S”
TARNÓW. Władysław Żabiński, działacz Rolniczej „Solidarności”, poseł na Sejm RP w latach 1989-1997, samorządowiec, honorowy obywatel gminy Zakliczyn, zmarł w piątek 21 lipca w wieku 81 lat.
Więcej na stronie 3
20 lat Fundacji Szczepanika
TARNÓW. 22 czerwca w auli ZSOiT przy ul. Brodzińskiego odbyła się uroczystość jubileuszu 20-lecia Fundacji im. Jana Szczepanika.
Więcej na stronie 4
Pszczelarze muszą dokarmiać pszczoły
TARNÓW. Pszczelarze są zaniepokojeni brakiem spadzi, która stanowi pokarm dla pszczół. Spadź to słodki płyn, który wydzielają niektóre rośliny, takie jak dęby, buki i sosny. Jeśli spadzi jest za mało lub w ogóle jej nie ma, pszczoły nie mają czego zbierać i mogą umrzeć z głodu.
Więcej na stronie 4
Ekipą na konwencję do Grodziska
TARNÓW. W Grodzisku Mazowieckim odbyła się konwencja wyborcza Trzeciej Drogi. Na konwencji obecni byli liderzy obu partii – Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia – oraz ich zwolennicy z różnych regionów kraju. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele PSL-u z Tarnowa, Brzeska i Dąbrowy Tarnowskiej, którzy pokonali ponad 400 km, aby wesprzeć liderów.
Więcej na stronie 4
Interwencje posła Kosiniaka-Kamysza
TARNÓW. W okresie wakacyjnym, biuro posła Władysława Kosiniaka-Kamysza przy ul. Piłsudskiego 5 nie zwalnia tempa i zajmuje się licznymi sprawami obywateli, którzy zwracają się o wsparcie. Biuro otrzymuje również regularnie informacje i wyjaśnienia od urzędów, do których parlamentarzysta przekazuje skargi i wnioski nadesłane przez tarnowian.
Więcej na stronie 6
Tour de Pogórze i Bieg Drwala za nami
RYGLICE. W weekend 22-23 lipca w Ryglicach odbyły się dwa znaczące wydarzenia sportowe: Tour de Pogórze i Bieg Drwala.
Więcej na stronie 5
Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne – znamy laureatów etapu wojewódzkiego
TARNÓW. Znamy laureatów etapu wojewódzkiego XX Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.
Więcej na stronie 5
Ścieżka otwarta
CIĘŻKOWICE. Pierwsi turyści przeszli ścieżką w koronach drzew w czwartek, 20 lipca.
Więcej na stronie 5
Interwencje posła Kosiniaka-Kamysza
TARNÓW. Mimo letniego sezonu, biuro posła Władysława Kosiniaka-Kamysza przy ul. Piłsudskiego 5 otrzymuje wiele listów od obywateli, którzy proszą o pomoc. Do biura napływają też cały czas odpowiedzi i informacje o działaniach od urzędów, do których parlamentarzysta kieruje skargi i wnioski otrzymane od tarnowian.
Więcej na stronie 6
Liderzy Trzeciej Drogi o migracji i 500 Plus
SKAWINA. Przedstawiciele Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, spotkali się ze skawińskimi obywatelami, z którymi dyskutowali o sprawach takich jak imigracja, program 500 Plus czy pomoc dla biznesu.
Więcej na stronie 6
Medale Pro Patria dla niezłomnych
TARNÓW. Wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz uhonorował w Tarnowie medale Pro Patria aktywistów pierwszej Solidarności. Odznaczenie to jest wyrazem uznania za zasługi w walce o wolność i niezawisłość Polski w okresie komunizmu i stanu wojennego.
Więcej na stronie 7
Zalipiańskie wzory spod ręki Pani Janiny
ZALIPIE. Janina Kruk to ceniona artystka ludowa z Zalipia, znana z urokliwych kwiatowych wzorów. Na murze swojej piwnicy namalowała niepowtarzalne arcydzieło – pawia w kwiatach, który otrzymał pierwszą nagrodę w dorocznym turnieju malarskim zorganizowanym w Malowanej Wsi.
Więcej na stronie 7
Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę
JASNA GÓRA. W niedzielę 25 czerwca polscy rzemieślnicy przeżywali wyjątkowy dzień, kiedy to po raz 42. wyruszyli na pielgrzymkę na Jasną Górę. Organizatorem tegorocznej Pielgrzymki Polskiego Rzemiosła była Izba Rzemieślnicza i Małej oraz Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie. Na Jasnej Górze spotkali się przedstawiciele różnorodnych branż i profesji.
Więcej na stronach 8-9
Nowa wizytówka Iwkowej
IWKOWA. Ta inwestycja zmienia oblicze centrum Iwkowej – mówi wójt Bogusław Kamiński. Chodzi o sztandarową inwestycję w gminie Iwkowa, którą jest Iwkowskie Centrum Aktywności. Zastąpiło ono stare i mało reprezentacyjne magazyny Gminnej Spółdzielni.
Więcej na stronie 10
Turniej Strzelecki o Puchar Wójta Drwini
DRWINIA. Turniej Strzelecki o Puchar Wójta Gminy Drwinia jest renomowaną imprezą sportową, która gromadzi wielu entuzjastów strzelectwa. Zawodnicy zmierzyli się w różnorodnych kategoriach wiekowych i dyscyplinach, a zwycięzcy odebrali nagrody ufundowane przez władze gminy. Turniej ma miejsce co roku w lipcu na strzelnicy w Drwini.
Więcej na stronie 11
Gmina z dofinasowaniem na remont kościoła w Grobli
DRWINIA. Gmina Drwinia otrzymała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na remont konserwatorski elewacji kościoła w Grobli.
Więcej na stronie 11
Znakomite wyniki egzaminów
SKRZYSZÓW. Edukacja jest priorytetem dla władz gminy Skrzyszów. Świadczą o tym wysokie wyniki egzaminu szkół, które od lat w Skrzyszowie przewyższają średnią powiatową, wojewódzką i krajową. Władze gminy Skrzyszów inwestują w rozwój i modernizację placówek oświatowych, zapewniając odpowiednie warunki pracy i nauki.
Więcej na stronie 12
O obwodnicy Żabna i absolutorium dla marszałka
TARNÓW. Głosowanie nad absolutorium dla Zarządu Województwa Małopolskiego, obwodnica Żabna i zagrożenie importem owoców miękkich z Wschodu to tematy naszej rozmowy ze Stanisławem Sorysem, radnym sejmiku wojewódzkiego z PSL-u.
Więcej na stronie 12
Wielki Odpust przeszedł do historii
TUCHÓW. Zakończył się 9-dniowy Wielki Odpust w Tuchowie, który odbywał się pod hasłem „Wierząc w Chrystusa – kochajmy kościół”. Rozpoczął się 4 lipca i miał szczegółowy program na każdy dzień. Była to okazja do pogłębienia wiary i miłości do kościoła.
Więcej na stronie 13
Tuchowskie Sowy zorganizowały Moto Rock Festival
TUCHÓW. W ostatnią sobotę miesiąca tj. 24 czerwca na rynku w Tuchowie zagościł po raz pierwszy Moto Rock Festival, impreza zorganizowana przez Klub Motocyklowy o wdzięcznej nazwie Owl’s Riders Tuchów działający stosunkowo niedawno.
Więcej na stronie 13
Będziesz śpiewał w chórach anielskich
WOLA RZĘDZIŃSKA. Józef Sztorc, znany przedsiębiorca i rzemieślnik z Woli Rzędzińskiej, został uhonorowany najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym, Szablą imienia Jana Kilińskiego, podczas Święta Rzemiosła. To nagroda, na którą zasłużył swoją pracą i pasją. Poprosiliśmy Józefa Sztorca o podzielenie się z nami tajnikami jego sukcesu i spostrzeżeniami na temat prowadzenia własnej działalności.
Więcej na stronach 14-15
Górscy – specjaliści od Ucha Prezesa
OLESNO. Robert Górski i Monika Sobień-Górska zaszczycili swoją obecnością bibliotekę w Oleśnie, gdzie odbyło się ich spotkanie autorskie z czytelnikami i miłośnikami ich talentu. Na spotkaniu opowiedzieli o swojej najnowszej książce Jak zostałem prezesem, która jest zbiorem zabawnych i interesujących historii z kuluarów popularnego serialu Ucho prezesa.
Więcej na stronie 16
Dożynki Powiśla Dąbrowskiego odbędą się w Oleśnie
OLESNO. W tym roku dożynki powiatowe powiatu dąbrowskiego odbędą się w Oleśnie, gdzie nie były organizowane od 11 lat. Jest to ważne wydarzenie dla społeczności lokalnej, która będzie mogła wyrazić wdzięczność za tegoroczne zbiory. Dożynki powiatowe to okazja do spotkania się, a także do zaprezentowania tradycji i kultury regionu.
Więcej na stronie 16