Literackie wyzwanie dla twórcy i tłumacza, ale także i czytelnika, który fragment po fragmencie rozwikłuje narracyjną łamigłówkę wędrówek i wspomnień Marii Clary, tych prawdziwych i tych zmyślonych, obrazów które przywołuje, gdy jej ojciec umiera w szpitalu.
Tytuł nawiązuje do słynnego wiersza Dylana Thomasa „Do not go gentle into that good night”, a i sam Antunes nazywa tę książkę poematem. I bez wątpienia jego styl coraz bardziej zbliża się do poezji w poszukiwaniu doskonałości formy. Autor tak mówi o swojej prozie w jednym z wywiadów dla „Jornal de Letras”: „coraz częściej staram się traktować ją jak poezję. Zarówno jeśli chodzi o powściągliwość w doborze słów, jak i o to by pozwolić im błyszczeć ich wewnętrznym blaskiem”.
Książka została wyróżniona prestiżową portugalską nagrodą poetycką im. Dom Dinisa przez Fundację Mateus.
Wydawnictwo Noir sur Blanc.
António Lobo Antunes – pisarz i poeta portugalski, z zawodu lekarz psychiatra, autor wielu powieści inspirowanych własnymi doświadczeniami związanymi z wojną i pobytem w Angoli, będących także formą rozliczenia z portugalską mitologią narodową i przeszłością kolonialną. Zadebiutował w roku 1979 powieścią Memória de Elefante. W Polsce do tej pory ukazały się takie powieści autora, jak Karawele wracają (2002) i Podręcznik dla inkwizytorów (2003). Antunes jest zdobywcą prestiżowych literackich wyróżnień, m.in. Jeruzalem Prize (2005) czy Nagrody Camõesa (2007), od lat jest także kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla.
Przeczytajcie także:
Chcesz wspomóc redakcję, kup w kiosku najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie. Gazeta dostępna w Małopolsce i na Podkarpaciu.