Agata Tuszyńska jest znaną polską pisarką i biografką. W swojej najnowszej książce „Żongler” przedstawia sylwetkę Romana Gary’ego, jednego z najciekawszych i najbardziej tajemniczych pisarzy XX wieku.
Gary urodził się w Wilnie jako Roman Kacew, ale w wieku 14 lat wyjechał z matką do Francji. Tam przyjął nazwisko Gary i rozpoczął karierę literacką. Był dwukrotnym laureatem Nagrody Goncourtów, żołnierzem Wolnych Francuzów, dyplomatą i reżyserem filmowym. Jego życie było pełne przygód, miłości i dramatów. Zmarł w 1980 roku popełniając samobójstwo.
Tuszyńska opowiada o jego twórczości i losach z pasją i wnikliwością. Przytacza fragmenty jego dzieł, listów i wspomnień. Pokazuje jak Gary zmieniał tożsamości, styl i język. Odkrywa jego związki z Polską i polskością. „Żongler” to fascynująca opowieść o pisarzu, który był mistrzem słowa i iluzji.
Imię? Roman, Romain, Romuszka, Émile.
Nazwisko? Kacew, de Kacew, Gari, Gary, Ajar, Sinibaldi, Bogat.
Urodzony? W Wilnie, w Kursku, w Moskwie, na rosyjskich stepach, w 1914 roku, w maju, w grudniu, po południu… W drodze do ojczyzny, Francji – tak Agata Tuszyńska, autorka znakomitych biografii Singer. Pejzaże pamięci, Krzywicka. Długie życie gorszycielki, Oskarżona: Wiera Gran i Narzeczona Schulza rozpoczyna swoją najnowszą książkę.Pisarz, lotnik, dyplomata, współczesny Don Juan. Syn rosyjskiej Żydówki ze Święcian, bohater wojny, popularny story teller. Romain Gary/ Emile Ajar – jedyny w historii dwukrotny laureat francuskiej nagrody Goncourtów. Autor niezwykłej Obietnicy poranka, w której wspomina wileńskie dzieciństwo i warszawską młodość, a także wspaniałego Życia przed sobą, gdzie niezapomnianą panią Rozę zagrała w kinie najpierw Simone Signoret, a po latach Sophia Loren.
Żonglował wielobarwnymi odsłonami swojego losu. Tuszyńska próbuje odsłaniać kolejne jego wcielenia. Docieka prawdy i przed nią przestrzega. Przedstawia duszę kameleona swego bohatera i konfrontuje z nim własną żydowską tożsamość. Powadzi swoisty dialog z autorem kilkudziesięciu powieści, które nie przyniosły mu ukojenia.
Zastrzelił się 2 grudnia 1980 roku. Ostatni występ skomentował krótko: Dobrze się bawiłem. Dziękuję i do widzenia.
W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej Agata Tuszyńska opowiadała w Tarnowie o swojej nowej książce „Żongler”. Obejrzyjcie relację filmową ze spotkania, które prowadził Paweł Czernek.
Chcesz wspomóc redakcję, kup w kiosku najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie. Gazeta dostępna w Małopolsce i na Podkarpaciu.