Ukazała się nowa książka o Jacku Janczarskim autorstwa Marianny Janczarskiej. Wydało ją Wydawnictwo Znak. Książka jest biografią znanego polskiego pisarza, dramaturga, satyryka i scenarzysty filmowego, który zmarł w 2000 roku z powodu tętniaka aorty.
W książce autorka, córka Jacka Janczarskiego i aktorki Ewy Błaszczyk, opowiada o życiu i twórczości swojego ojca, jego pasjach i problemach, jego związkach z kobietami i dziećmi, jego sukcesach i porażkach. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami z rodzinnego archiwum i dokumentami z epoki. Książka jest hołdem dla Jacka Janczarskiego, który był jednym z najbardziej oryginalnych i utalentowanych twórców polskiej kultury popularnej.
Jacek Janczarski był polskim pisarzem, dramaturgiem, satyrykiem i scenarzystą filmowym. Urodził się w 1945 roku w Kurowie i zmarł w 2000 roku w Warszawie z powodu tętniaka aorty. Był synem poety Czesława Janczarskiego i mężem aktorek Barbary Wrzesińskiej i Ewy Błaszczyk. Napisał wiele słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i filmów, takich jak Zmiennicy, Stan wewnętrzny czy Kameleon. Otrzymał nagrodę Złoty Mikrofon za twórczość radiową. Jego życie i twórczość były pełne humoru, pasji i miłości. I tak dalej, i tak dalej…
Kocham Pana, Panie Sułku!
Tymi słowami zwraca się do swojego ojca dorosła już Marianna.
Jacek Janczarski odszedł nagle, gdy miała sześć lat; w jej pamięci zostało zaledwie kilka wspomnień. By lepiej poznać tatę, postanawia uważnie wysłuchać jego audycji, przestudiować bogate archiwum i spotkać się z ludźmi, którzy go znali, między innymi z Arturem Andrusem, Magdą Jethon, Stefanem Friedmannem, Piotrem Fronczewskim. Rozmawia z dawno niewidzianą rodziną, byłą żoną ojca i przyrodnim bratem.
Jakie były twórcze początki Jacka Janczarskiego?
Jak powstały kultowe postaci pana Sułka, pani Elizy i gajowego Maruchy? Skąd wzięła się legendarna dziś Rodzina Poszepszyńskich? Co zapoczątkowało współpracę Janczarskiego z Bareją i dlaczego to właśnie Ewa Błaszczyk zagrała Mariana Koniuszkę w Zmiennikach?
A także: jak napisać dobrą komedię i jak wywierać wpływ na kobiety w przybytku gastronomicznym?
Zabawna i wzruszająca, pełna barwnych anegdot z czasów świetności polskiej rozrywki opowieść o poszukiwaniu – czasem niełatwej – prawdy o ojcu, który odszedł zdecydowanie za wcześnie.