Gdynia końca lat 20. to symbol nowoczesności i nadziei, ale też miejsce, w którym rodzą się dramaty i niebezpieczne wybory. Właśnie do tego świata powraca powieść Michała Piedziewicza „Dżoker”, która ukazała się ponownie w ilustrowanej odsłonie nakładem Wydawnictwa MG.
To opowieść, która zaczyna się jak historia o sukcesie – młodego miasta i młodych ludzi. Gdynia w 1929 roku rozwija się w zawrotnym tempie, przyciągając tych, którzy chcą zacząć od nowa. Wśród nich są bohaterowie powieści: Łucja, pracująca na poczcie urzędniczka, Adam Grabski – aspirujący dziennikarz, oraz Krzysztof Wilczyński – człowiek naznaczony wojenną przeszłością, który nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości pokoju.
Ich losy splatają się w mieście, które daje możliwości, ale nie gwarantuje bezpieczeństwa. Autor prowadzi czytelnika przez kolejne lata, ukazując, jak zmienia się zarówno Gdynia, jak i świat wokół niej. W tle dynamicznego rozwoju portu i infrastruktury pojawiają się wydarzenia, które budują atmosferę epoki: globalny kryzys gospodarczy, rozwój kina dźwiękowego, sukcesy polskich lotników Żwirki i Wigury, a także rosnące napięcia polityczne.
Powieść nie zatrzymuje się jednak na poziomie historycznego tła. W centrum pozostaje człowiek – jego emocje, decyzje i relacje. Kluczowym wątkiem jest miłosny trójkąt, który komplikuje życie bohaterów i staje się osią wielu dramatycznych wydarzeń. Uczucia przeplatają się tu z ambicjami i ryzykiem, a granica między tym, co moralne, a tym, co konieczne – zaczyna się zacierać.
Szczególnie wyrazistą postacią jest Krzysztof Wilczyński – weteran wojenny, który zamiast stabilizacji wybiera życie na krawędzi. Jego udział w przemytniczych wyprawach na pograniczu z Rzeszą i Wolnym Miastem Gdańskiem wprowadza do powieści element sensacji i nieustannego napięcia. To świat nielegalnych interesów, układów i niebezpiecznych decyzji, które mogą mieć poważne konsekwencje.
Równolegle autor buduje obraz pokolenia trzydziestolatków, które w II Rzeczypospolitej próbuje odnaleźć swoje miejsce. To ludzie pełni wiary w przyszłość, przekonani, że dynamiczny rozwój kraju jest zapowiedzią stabilizacji i sukcesu. Jednak nad tym optymizmem stopniowo zaczynają zbierać się ciemne chmury – zarówno w życiu prywatnym bohaterów, jak i w sytuacji międzynarodowej.
Istotną rolę odgrywa także kontrast między Gdynią a pobliskim Gdańskiem, gdzie narastają wpływy nazistów. To zestawienie dwóch światów – jednego budującego swoją przyszłość i drugiego, który zmierza w stronę niebezpiecznej ideologii – dodaje powieści dodatkowej głębi i historycznego napięcia.
Nowe, ilustrowane wydanie „Dżokera” pozwala jeszcze mocniej zanurzyć się w realiach epoki. Warstwa wizualna uzupełnia narrację, przybliżając klimat międzywojennej Polski i podkreślając atmosferę opowieści. Dzięki temu książka zyskuje nie tylko jako wciągająca historia, ale również jako sugestywny obraz czasu, który dla wielu był okresem wielkich nadziei – i równie wielkich złudzeń.
„Dżoker” to powieść o marzeniach, które zderzają się z rzeczywistością, o wyborach, które zmieniają życie, i o świecie, który – choć wydaje się stabilny – w każdej chwili może się zachwiać. To także przypomnienie, że historia nie dzieje się gdzieś obok – ona zawsze dotyczy konkretnych ludzi i ich losów.
(Smol)
