Michael Robotham powraca z mrocznym i wciągającym thrillerem psychologicznym „Dobra dziewczyna, zła dziewczyna”. To historia o Evie, dziewczynie o nieznanej przeszłości i niezwykłym darze wyczuwania kłamstwa, oraz Cyrusie Havena, psychologu policyjnym, który staje się jej przewodnikiem w mrocznym świecie tajemnic i zbrodni.
Intrygująca fabuła
Powieść rozpoczyna się od dramatycznego odkrycia Evie, która nie pamięta kim jest i jak znalazła się w niebezpiecznej sytuacji. Z biegiem czasu dziewczyna odkrywa, że posiada niezwykły dar – potrafi rozpoznać, gdy ktoś kłamie. Ta umiejętność staje się kluczem do rozwiązania zagadki morderstwa młodej łyżwiarki, w którą zostaje uwikłana.
Cyrus Haven, doświadczony psycholog policyjny, dostrzega w Evie nie tylko potencjał, ale też kruchość i traumę. Postanawia pomóc jej odkryć prawdę o przeszłości i odnaleźć swoje miejsce w świecie.
Mistrzowskie budowanie napięcia
Robotham zręcznie buduje napięcie, stopniowo odkrywając sekrety przeszłości Evie i splatając jej losy z mroczną historią morderstwa. Atmosfera gęstnieje z każdą stroną, a liczne zwroty akcji nie pozwalają czytelnikowi na chwilę wytchnienia.
Psychologiczny rysunek postaci
Autor z dużą dbałością o detale kreśli psychologiczne portrety swoich bohaterów. Evie jest postacią tragiczną, naznaczoną traumą i niepewną swojej tożsamości. Cyrus natomiast to doświadczony psycholog, który walczy z własnymi demonami przeszłości. Relacja łącząca tych dwoje bohaterów jest pełna napięcia i wzajemnej zależności.
Podsumowanie
„Dobra dziewczyna, zła dziewczyna” to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który nie pozwala o sobie zapomnieć. Michael Robotham po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem w tworzeniu mrocznych i zaskakujących historii.
Ocena: 5/5
Polecamy:
- Fanom thrillerów psychologicznych
- Miłośnikom mrocznych i wciągających historii
- Czytelnikom, którzy szukają książek o skomplikowanych i niejednoznacznych bohaterach
Michael Robotham urodził się w 1960 roku w Australii. Dorastał w miasteczkach, w których było więcej psów niż ludzi i więcej much niż psów. Uciekł z domu w 1979 roku. Został dziennikarzem w popołudniowej gazecie w Sydney.
Przez następne czternaście lat pisał dla gazet i magazynów w Australii, Wielkiej Brytanii i Ameryce. Jako starszy felietonista brytyjskiej gazety „The Mail on Sunday” był jedną z pierwszych osób, które zapoznały się z listami i pamiętnikami cara Mikołaja II i jego żony cesarzowej Aleksandry, znalezionymi w Moskiewskim Archiwum Państwowym w 1991 roku. Uzyskał również dostęp do akt Stalina dotyczących Hitlera, które zaginęły na prawie pięćdziesiąt lat.
W 1993 roku porzucił dziennikarstwo, by zostać ghostwriterem. Współpracował z politykami, gwiazdami muzyki pop, psychologami, poszukiwaczami przygód i osobistościami show-biznesu przy pisaniu ich autobiografii.
Jego częściowo ukończona pierwsza powieść, thriller psychologiczny zatytułowany The Suspect, wywołała wojnę licytacyjną na Londyńskich Targach Książki w 2002 roku. Został dwukrotnie nagrodzony Złotym Sztyletem oraz dwukrotnie nominowany do nagrody Edgara, a jego powieści zostały przetłumaczone na 25 języków i sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy.
Chcesz wspomóc redakcję, kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie. Już jest nowy numer.