Czy znasz styl kawaii? Poznaj jego zalety i możliwości aranżacji z żaluzjami drewnianymi
Kawaii to kwintesencja słodkości, ale z zachowaniem pewnego rodzaju harmonii i umiaru. Wnętrza w stylu kawaii są przytulne, pastelowe, delikatne, po prostu… urocze. Ten styl kocha światło, dlatego idealnym rozwiązaniem pozwalającym na regulowanie wpadających promieni słonecznych są żaluzje drewniane. Jak zatem dobrać poszczególne elementy wystroju, by uczynić pomieszczenie bardziej kawaii?
Czy żaluzje drewniane są w stylu kawaii?
Styl kawaii, rodem z Japonii, wyróżnia minimalizm, dlatego świetnie wpisują się w niego proste aranżacje okien z zastosowaniem naturalnych materiałów i miękkich tkanin. – Żaluzje drewniane, wykonane z jasnego drewna, z pewnością spełnią swoją funkcję regulowania intensywności wpadających promieni słonecznych, a także bardzo dobrze wpiszą się w stylistykę jasnego i delikatnego kawaii – zauważa ekspert z Anwis.
Słowo „kawaii” w wolnym tłumaczeniu oznacza „uroczy, słodki, sympatyczny”. Aranżacje utrzymane w tej stylistyce charakteryzuje radość, szczęście, beztroska, a zarazem spokój, harmonia i umiar. Oczywiście jako przeciwwagę możemy takiemu wnętrzu dodać nieco ostrzejszego charakteru, sięgając po delikatne akcenty w kolorze złotym. Złoto idealnie łączy się także z wysokiej jakości drewnem, stąd rosnąca popularność żaluzji drewnianych jako uzupełnienia aranżacji okien we wnętrzach w stylu kawaii.
Kolorystyka wnętrza w stylu kawaii a żaluzje drewniane
Aranżując wnętrze w stylu kawaii postawmy na stonowane barwy. Doskonale odnajdą się w nim miękkie, jasne i subtelne pastele. Wbrew pozorom takie wybielone odcienie ścian idealnie sprawdzą się nie tylko w pokojach dla dzieci, ale także w salonach, sypialniach bądź kuchniach. Najczęściej wykorzystywanymi kolorami w stylistyce kawaii są: pudrowy róż, pastelowa mięta, cytrynowa żółć, pudrowy fiolet i jasny błękit. Bardzo modne są także wzorzyste tapety lub fototapety w tych odcieniach.
Kawaii to kwintesencja landrynkowej estetyki, którą kojarzymy m.in. z filmów Wesa Andersona. Pachnie watą cukrową, piankami, lizakami i lodami. Elementy w tej lukrowej kolorystyce mogą występować zarówno w pojedynkę, jak i bardziej rozbudowanych konfiguracjach. W salonach sprawdzają się pojedyncze ściany w pastelowych kolorach, meble tapicerowane strukturalnymi tkaninami oraz proste żaluzje drewniane. Kuchnie i łazienki w stylu kawaii charakteryzuje z kolei minimalistyczna glazura oraz pastelowe dodatki. Stylistyka kawaii to także doskonały pomysł na wizualne ocieplenie przestrzeni.
– Styl kawaii z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy cenią oryginalne rozwiązania. Znalazł wielbicieli zwłaszcza u tych, którzy do tej pory stawiali na skandynawski design oparty na bieli, szarości i jasnej oprawie okien. Żaluzje drewniane wydają się być zatem jego idealnym uzupełnieniem – podpowiada ekspert z Anwis.
Styl kawaii doskonale sprawdza się we wnętrzach, w których pragniemy zaznać spokoju i odpoczynku. Delikatne, jasne żaluzje drewniane z pewnością będą ozdobą każdej pastelowej sypialni lub salonu. Przy odpowiednim doborze materiałów mogą idealnie współgrać zarówno z podłogami, jak i meblami lub wezgłowiami łóżek. We wnętrzach w stylu kawaii warto postawić także na dodatkowe lustra, dzięki którym dodatkowo powiększymy i doświetlimy przestrzeń.
Najnowszym trendem stylu kawaii, który idealnie współgra z żaluzjami drewnianymi, jest podłoga układana z drewnianych płytek w tzw. jodełkę. Dodatkowego sznytu dodadzą jej niewielkie dywany z długim włosiem w pastelowych kolorach.
Meble we wnętrzach w stylu kawaii są proste i oszczędne. Wrażenie potęgują miękkie, organiczne materiały – bawełna, zamsz, plusz, aksamit, długie włosie. W stylu kawaii chodzi nie tyle o ilość, ale przede wszystkim o jakość zastosowanych rozwiązań. Dobrej jakości drewno oraz wysokogatunkowe tekstylia zachęcają do kreatywności i nieszablonowych pomysłów aranżacyjnych. Estetyka kawaii automatycznie uspokaja, redukuje stres i przenosi nas w świat dziecięcych wspomnień, dlatego idealnie sprawdza się także w przestrzeniach użyteczności publicznej – przedszkolach, szkołach, czy kawiarniach.