Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Trending
    • Referendum w Radłowie nieważne. Burmistrz zostaje na stanowisku
    • Piąty Puchar Tarnowskiej Jaskółki. Myśliwi z całej Polski rywalizowali na strzelnicy w Sieradzy
    • Jak osiągnąć efekt WOW w domowym cukiernictwie
    • Referendum w Radłowie już w niedzielę: mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrza Borowca
    • Delegaci „Solidarności” obradowali w Krakowie. Wśród nich przedstawiciele Tarnowa
    • Rosyjskie groźby i lokalne obawy. Prezydent Tarnowa uspokaja mieszkańców
    • Zasnęło mu się po alkoholu na autostradzie. 32-latek zatrzymany na A4
    • Wybuch butli gazowej w Jadownikach. Część domu się zawaliła
    Facebook Instagram Pinterest YouTube
    Miasto i Ludzie magazyn portal
    • Aktualności
      • Zdrowie
      • Sportowe Wydarzenia
        • Akademia Szachowa
    • Fotorelacje
    • Kobieta
      • Uroda
      • Kulinarnia
      • Dom i ogród
      • Dziecko
      • Fszechogarniająca Mama
    • Kultura
      • Książki
      • Muzyka
      • Wydarzenia artystyczne
    • Historia
      • Wspomnienia
    • Gospodarka
      • Bieżące sprawy
      • Warto wiedzieć
    • Podróże
    • Ludzie
      • Felietony
      • Reportaże
      • Wywiady
    • Archiwum
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2022
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2021
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2020
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2019
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2018
    Miasto i Ludzie magazyn portal
    You are at:Strona główna » Pomnik Konfederatów Barskich odsłonięty w Izbach

    Pomnik Konfederatów Barskich odsłonięty w Izbach

    0
    By Redakcja on 27 września 2025 Aktualności, Historia

    W Beskidzie Niskim, w miejscowości Izby w gminie Uście Gorlickie, odsłonięto pomnik upamiętniający Konfederatów Barskich – bohaterów XVIII-wiecznych walk z wojskami rosyjskimi i austriackimi. To właśnie tutaj, wśród ziemnych umocnień, generał Kazimierz Pułaski prowadził działania partyzanckie, unikając otwartej konfrontacji z przeważającymi siłami wroga.

    Uroczystość odbyła się w sobotę, 27 września. Rozpoczęła się Mszą świętą w kościele św. Łukasza w Izbach, po której uczestnicy przeszli na miejsce odsłonięcia monumentu. W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, wojska, harcerze, grupy rekonstrukcyjne oraz badacze historii. Sejmik Województwa Małopolskiego reprezentowali wiceprzewodniczący Jadwiga Wójtowicz i Stanisław Pasoń, a także radni Barbara Nowak i Tomasz Płatek. Pomnik poświęcił bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

    Oprawę artystyczną zapewniły orkiestra OSP we Florynce oraz zespół wokalny ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej, który wykonał pieśni konfederackie przygotowane specjalnie w okolicznościowym śpiewniku.

    Inicjatywę, podjętą przez społeczników, do realizacji skierował wicemarszałek województwa małopolskiego Ryszard Pagacz. Podkreślał on wagę zachowania pamięci o Konfederacji Barskiej i wskazywał, że aby przekonać młodych Polaków, iż warto być Polakiem i że należy być z tego dumnym, trzeba dawać im historyczne punkty odniesienia. Zaznaczał również, że czasy współczesne przypominają realia XVIII wieku i że brak poszanowania tradycji oraz własnej historii może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

    Doradca Prezydenta RP Jan Józef Kasprzyk odczytał list Karola Nawrockiego. Prezydent pisał w nim, że pomnik w Izbach powstaje w momencie szczególnie wymownym, gdy Europa ponownie doświadcza rosyjskich prowokacji. Przypominał, że tak jak przed wiekami konfederaci przeciwstawiali się zagrożeniu ze wschodu, tak i dziś trzeba zachować czujność wobec imperializmu Kremla.

    Głos zabrał także przedstawiciel Armii Stanów Zjednoczonych kpt. David Harkleroad. Wskazywał na życiorys gen. Kazimierza Pułaskiego, który walczył zarówno przeciwko Rosjanom i Austriakom w Polsce, jak i w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Podkreślał, że to czyni z niego bohatera dwóch narodów – polskiego i amerykańskiego.

    Pomnik Konfederatów Barskich stanął przy szlaku turystycznym na Lackową. To obelisk w formie ściętego ostrosłupa, z czterema tablicami informacyjnymi – o modlitwie konfederatów, postaci Kazimierza Pułaskiego, historii walk w rejonie Wysowej-Zdroju oraz działalności generała w Ameryce. Monument wieńczy krzyż konfederacki, będący wierną kopią krzyża z Jasnej Góry. Autorem projektu jest dr Marian Mikuła.

    Podczas Konfederacji Barskiej (1768–1772) Beskid Niski był jednym z głównych zapleczy działań zbrojnych. To tutaj konfederaci zakładali warowne obozy, korzystając z trudnego, górzystego terenu. W Izbach gen. Pułaski dowodził siłami prowadzącymi walki podjazdowe, a w sierpniu 1770 roku w rejonie Wysowej-Zdroju doszło do krwawej bitwy z przeważającymi wojskami rosyjskimi.

    Dziś pomnik i uroczystości w Izbach mają przypominać o tym, że był to pierwszy niepodległościowy zryw w historii Polski. Organizatorami wydarzenia byli wicemarszałek województwa małopolskiego Ryszard Pagacz, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Wysowej-Zdroju „Przekrocz granice” z ks. Rafałem Igielskim oraz Gmina Uście Gorlickie z wójt Ewą Garbowską-Górą.

    (Smol)

    Post Views: 1 260
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Redakcja

    Related Posts

    Referendum w Radłowie nieważne. Burmistrz zostaje na stanowisku

    Piąty Puchar Tarnowskiej Jaskółki. Myśliwi z całej Polski rywalizowali na strzelnicy w Sieradzy

    Referendum w Radłowie już w niedzielę: mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrza Borowca

    Comments are closed.

    Ostatnie wpisy

    • Referendum w Radłowie nieważne. Burmistrz zostaje na stanowisku
    • Piąty Puchar Tarnowskiej Jaskółki. Myśliwi z całej Polski rywalizowali na strzelnicy w Sieradzy
    • Jak osiągnąć efekt WOW w domowym cukiernictwie
    • Referendum w Radłowie już w niedzielę: mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrza Borowca
    • Delegaci „Solidarności” obradowali w Krakowie. Wśród nich przedstawiciele Tarnowa

    Najnowsze komentarze

    Brak komentarzy do wyświetlenia.

    Archiwa

    • kwiecień 2026
    • marzec 2026
    • luty 2026
    • styczeń 2026
    • grudzień 2025
    • listopad 2025
    • październik 2025
    • wrzesień 2025
    • sierpień 2025
    • lipiec 2025
    • czerwiec 2025
    • maj 2025
    • kwiecień 2025
    • marzec 2025
    • luty 2025
    • styczeń 2025
    • grudzień 2024
    • listopad 2024
    • październik 2024
    • wrzesień 2024
    • sierpień 2024
    • lipiec 2024
    • czerwiec 2024
    • maj 2024
    • kwiecień 2024
    • marzec 2024
    • luty 2024
    • styczeń 2024
    • grudzień 2023
    • listopad 2023
    • październik 2023
    • wrzesień 2023
    • sierpień 2023
    • lipiec 2023
    • czerwiec 2023
    • maj 2023
    • kwiecień 2023
    • marzec 2023
    • luty 2023
    • styczeń 2023
    • grudzień 2022
    • listopad 2022
    • październik 2022
    • wrzesień 2022
    • sierpień 2022
    • lipiec 2022
    • czerwiec 2022
    • maj 2022
    • kwiecień 2022
    • marzec 2022
    • luty 2022
    • styczeń 2022
    • grudzień 2021
    • listopad 2021
    • październik 2021
    • wrzesień 2021
    • sierpień 2021
    • lipiec 2021
    • czerwiec 2021
    • maj 2021
    • kwiecień 2021
    • marzec 2021
    • luty 2021
    • styczeń 2021
    • październik 2020
    • wrzesień 2020
    • sierpień 2020
    • lipiec 2020
    • czerwiec 2020
    • maj 2020
    • kwiecień 2020
    • marzec 2020
    • luty 2020
    • styczeń 2020
    • listopad 2019

    Kategorie

    • Akademia Szachowa
    • Aktualności
    • Bieżące sprawy
    • Dom i ogród
    • Dziecko
    • Felietony
    • Fotorelacje
    • Fszechogarniająca Mama
    • Gospodarka
    • Historia
    • Kobieta
    • Książki
    • Kulinarnia
    • Kultura
    • Ludzie
    • Muzyka
    • Podróże
    • Reportaże
    • Sportowe Wydarzenia
    • Uroda
    • Warto wiedzieć
    • Wspomnienia
    • Wydarzenia artystyczne
    • Wywiady
    • Zdrowie

    O portalu Miasto i Ludzie

    Portal miastoiludzie.pl - najpopularniejszy w regionie serwis z informacjami regionalnymi i kulturalnymi. Jesteśmy regionalnym wydawnictwem: zapraszamy do lektury naszego miesięcznika, który ukazuje się nieprzerwanie od 8 lutego 2013. Magazyn Miasto i Ludzie w nowej szacie graficznej dostępny w punktach sprzedaży prasy oraz prenumeracie. Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. Wydawnictwo LIBRE wydaje również książki, przewodniki, magazyny, gazety. Promujemy nowe talenty literackie i artystyczne. REDAKCJA 537-33-88-84 redakcja@miastoiludzie.pl BIURO REKLAMY 537-33-88-65 biuro@miastoiludzie.pl

    Dodatkowe informacje
    • O portalu
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    • Mapa strony
    • Kontakt

    Kontakt

    Wydawnictwo: Libre Sp. z o.o.
    tel. +48 571-03-07-50, 571-00-39-41
    e-mail: redakcja@miastoiludzie.pl
    strona: www.miastoiludzie.pl

    Sponsorowane linki:

    Tarnów Rehabilitacja Tarnów Masaż Tarnów Fizjoterapeuta Tarnów

    © 2026 Portal Miasto i Ludzie. | Wykonanie i opieka techniczna Comp-Web Studio.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.