Gdy karmienie piersią jest niemożliwe, albo kończycie z nim przygodę, rozpoczyna się poszukiwanie idealnego mleka modyfikowanego dla waszego malucha. Czytamy skład, ale wydaje się być bardzo skomplikowany? Niestety nie brak tam chemicznych określeń, które mało kto potrafi samodzielnie rozszyfrować.
Wszystkie mleka dostępne na rynku powinny mieć podobny skład, jeśli chodzi o podstawowe składniki i wartość energetyczną, ponieważ regulują go Rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz Dyrektywa Unii Europejskie, jednak mogą one nieco się od siebie różnić.
Oprócz tych typowych często w składzie pojawiają się takie, które wzbudzają wątpliwości wielu rodziców, a są to:
– SYROP GLUKOZOWY
Cukier prosty o wysokim indeksie glikemicznym, źródło pustych kalorii. Nadmierne spożywanie może prowadzić do otyłości, wysokiego ciśnienia i wysokiego stężenia cukru we krwi. Najrozsądniej, więc unikać mlek, w których możemy go znaleźć.
– MALTODEKSTRYNA
Podobna do syropu glukozowego, powstaje w procesie hydrolizy skrobi. Ma wysoki indeks glikemiczny i powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Sprzyja również otyłości. Mimo roślinnego pochodzenia, jest to produkt wysoce przetworzony.
Maltodekstryna może zmienić skład flory bakteryjnej jelit i zwiększyć podatność na choroby.
– LECYTYNA SOJOWA
To substancja, która podnosi poziom dobrego cholesterolu, a obniża złego. Jednak problemem jest to, że 95% soi na świecie jest modyfikowana genetycznie. Wpływu GMO na organizm człowieka jeszcze do końca nie poznano. Ma także szerokie działanie prozdrowotne. Wpływa korzystnie na układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy, wspomaga pamięć oraz zapobiega powstawania kamieni żółciowych. Generalnie uznawana jest za bezpieczną.
– OLEJ PALMOWY
Należy do grupy tłuszczy roślinnych. Jest źródłem tłuszczy trans, zwłaszcza kwasu palmitynowego, który jest składnikiem mleka matki. Spożywany w nadmiarze podnosi zawartość cholesterolu we krwi i może prowadzić do chorób serca. Jednak producenci mlek twierdzą, że jego niska zawartość jest całkowicie bezpieczna. Czy na pewno?