Jak wybrać najlepszą butelkę dla dziecka? To decyzja bardzo indywidualna, jednak warto zwrócić uwagę na parę kryteriów.
– Rozmiar
Wszystko zależy czy zamierzamy karmić od pierwszych dni życia i czy tylko butelką, czy dokarmiać. Noworodek je około 6–7 razy na dobę, jednorazowo wypijając 90–110 ml mleka, dlatego najlepsza będzie butelka 120–150ml. Potrzeby czteromiesięcznych niemowląt zaspokoi butelka w rozmiarach 180-220 ml, a w kolejnych możemy sięgnąć po większe — 240 i 330 ml.
– Szkło, plastik czy silikon
Ważną decyzją jest wybór materiału.
Szklane butelki stają się coraz chętniej wybieranymi ze względu na trwałość i higienę. Minusem jest bezpieczeństwo podgrzewania. Butelki plastikowe są tańsze, lżejsze i odporniejsze na upadek, jednak mniej trwałe. Należy je wymieniać co ok. 2 miesiące ze względów higienicznych. Można podać je starszym dzieciom bez obaw o skaleczenie. Trzecią opcją są butelki silikonowe. Są elastyczne, lekkie, poręczne, łatwe w czyszczeniu oraz nie tłuką się. Dobrze sprawdzają się, gdy chcemy decydować, ile pokarmu ma wypłynąć z butelki. Trzeba jednak uważać, gdyż zbyt mocne ściśnięcie może doprowadzić do zadławienia.
– Kształt
Ma niewielkie znaczenie. Wybór sprowadza się do decyzji: prosta, czy profilowana. Zaletą profilowanych jest to, że umożliwiają samodzielne picie z butelki. Ciężej jednak ją wyczyścić. Ze względów higienicznych lepszym wyborem jest prosta.
– Smoczek
Najpopularniejsze są silikonowe, ze względu na trwałość i twardość. Najlepszy będzie taki o szerokiej podstawie, który wymusi prawidłowe ułożenie ust podczas ssania, oraz niezbyt długi, aby dziecko nie czuło dyskomfortu podczas jedzenia. Na początku dobrze jest wybrać taki, który kształtem przypomina pierś mamy — dynamiczny. Do wyboru są smoczki o różnych przepływach. Jego intensywność należy dopasować do wieku dziecka oraz do pokarmu jaki zamierzamy podawać.
– Butelki na kolkę
Często dolegliwością pokarmową jest kolka. Na szczęście na rynku jest coraz więcej butelek wyposażonych w systemy antykolkowe, które zapobiegają dostawaniu się powietrza do brzuszka.
~Fszechogarniająca Mama