Straż Graniczna w Tarnowie doprowadziła do wydalenia z Polski 26-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna był wielokrotnie karany za poważne przestępstwa, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się fałszowaniem dokumentów, handel narkotykami oraz prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Decyzją służb otrzymał zakaz ponownego wjazdu do Polski i państw strefy Schengen na najbliższe 10 lat.
Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Tarnowie zgromadzili materiał dowodowy, który wskazywał, że 26-letni obywatel Ukrainy wielokrotnie dopuszczał się przestępstw o znacznym stopniu społecznej szkodliwości. Na tej podstawie wszczęto wobec niego postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji o zobowiązaniu do powrotu.
Fałszywe prawa jazdy i dokumenty pobytowe
Jak ustalili funkcjonariusze, do najpoważniejszych czynów popełnionych przez mężczyznę należał udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się fałszowaniem dokumentów. Według ustaleń śledczych uczestniczył on w produkcji i dystrybucji podrobionych dokumentów, w tym co najmniej 70 fałszywych praw jazdy.
Sprawa dotyczyła również podrobionych dokumentów pobytowych oraz innych dokumentów urzędowych wykorzystywanych przez członków przestępczego procederu.
Obrót znacznymi ilościami narkotyków
Na koncie 26-latka znajdują się także przestępstwa narkotykowe. Z ustaleń śledczych wynika, że brał udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych.
Wśród narkotyków będących przedmiotem obrotu znajdowały się m.in. marihuana, haszysz, mefedron, PVP oraz PHC. Jak wynika z ustaleń sądu, skala procederu była znaczna i obejmowała kilkadziesiąt kilogramów narkotyków.
Mężczyzna był również skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.
Zakaz wjazdu na 10 lat
Dodatkowo obywatel Ukrainy został wpisany do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) jako osoba niepożądana, wobec której obowiązuje odmowa wjazdu i pobytu na terytorium państw strefy Schengen.
– Charakter i skala popełnionych czynów przez obywatela Ukrainy świadczą o trwałym lekceważeniu porządku prawnego oraz stwarzają realne i aktualne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. W konsekwencji wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu bez wyznaczenia terminu dobrowolnego wyjazdu oraz orzeczono dziesięcioletni zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen – informuje chor. szt. SG Kinga Wolak z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Po zakończeniu czynności administracyjnych 26-latek został doprowadzony do drogowego przejścia granicznego w Medyce, gdzie przekazano go stronie ukraińskiej.
(Smol)
