Pacjenci Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie mogą skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego.
· Profilaktyczna kolonoskopia to szansa na wczesne wykrycie zmian, które mogą przekształcić się w nowotwór jelita grubego.
· Badanie jest bezpłatne i nie wymaga skierowania.
· Program finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Żeby skorzystać z badań wystarczy się zgłosić do przychodni.
Rejestracja na badania odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-17:30 osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 14 63 10 263
Kwalifikacja odbywa się na podstawie wypełnionej ankiety.
Dlaczego warto się zbadać?
Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w naszym kraju. Co roku jest on diagnozowany u ok. 18 tys. Polaków. Najczęściej choroba rozwija się ze zmian łagodnych – tak zwanych polipów. Może to trwać nawet kilkanaście lat. Profilaktyczna kolonoskopia to szansa na wykrycie niepokojących zmian, kiedy nie dają one jeszcze niepokojących objawów i o ile to możliwe – ich usunięcie.
Kto może skorzystać z bezpłatnych badań?
W ramach programu badań przesiewowych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, profilaktyczną kolonoskopię bezpłatnie i bez skierowania, raz na 10 lat mogą wykonać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsze w wieku 40-49 lat, których bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita grubego.
Jak wygląda badanie badanie?
Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na obejrzenie wnętrza jelita grubego. Wykonuje się ją za pomocą miękkiej, giętkiej rurki wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego. Wprowadzenie aparatu i przebieg badania dla większości osób jest bezbolesny, może jednak powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku. W ramach programu badanie u każdego pacjenta jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, lekarz może również zdecydować o podaniu znieczulenia ogólnego.