TARNÓW. Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza na spotkania autorskie zorganizowane z okazji XIX edycji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek 8-15 maja, który w tym roku przebiega pod hasłem jest „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
Celem Tygodnia Bibliotek jest promowanie biblioteki jako swoistej oazy w mieście, w której cała wiedza o świecie jest na wyciągnięcie ręki i gdzie można zdobyć wszelkie potrzebne informacje, a przy tym obejrzeć wystawę, spotkać z przyjaciółmi.
Odbędą się spotkania z tarnowskimi twórcami pióra: Natalią Szyszkowską i Krystianem Janikiem.
Spotkanie autorskie z Natalią Szyszkowską i promocja książki „Wszystkie strachy”. Czytelnia Czasopism Bieżących MBP, ul. Krakowska 4 (parter). 10 maja 2022 (wtorek), godz. 18
Natalia Szyszkowska –
Tarnowianka. Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Od szesnastu lat pracuje na stanowisku pedagoga w Bursie Międzyszkolnej w Tarnowie. Poza funkcją wychowawczą, prowadzi młodzieżowe kółko teatralne, które jest jej wielką pasją i pisarskim polem do tworzenia scenariuszy teatralnych.
Dzielenie się słowem, trwa od prawie pięciu lat. Autorka tworzy zarówno krótkie formy prozatorskie, takie jak opowiadania, oraz powieści. Tematyka jej prac dotyka najczęściej trudnych relacji międzyludzkich, życiowych wyborów i ich konsekwencji, jednym słowem, autorka pisze o tym, co w człowieku wewnątrz i na zewnątrz.
Jest laureatką konkursów literackich, takich jak; Małopolska Nagroda Poetycka Źródło, Gniewińskie Pióro, oraz konkurs na opowiadanie pandemiczne, organizowany przez Radio Kielce.
Dorobek literacki pisarki stale się powiększa. Publikowała w znakomitym kwartalniku Czas Literatury, w miesięczniku „Twórczość”, a jedno z opowiadań pisarki, trafiło do książki „Inspirowani Tyrmandem”.
Prywatnie, autorka jest zapaloną podróżniczką. Kocha literaturę skandynawską, iberoamerykańską, oraz wszystkie książki wybitnej, polskiej pisarki, Romy Ligockiej.
Thriller psychologiczny „Wszystkie strachy” jest debiutem książkowym autorki.
Spotkanie autorskie z Krystianem Janikiem i promocja książki „Tu nie ma nic”. Czytelnia Czasopism bieżących MBP, ul. Krakowska 4 (parter). 12 maja 2022 (czwartek), godz. 18
Krystian Janik –
Prozaik, felietonista, dziennikarz. Autor powieści „Tu nie ma nic” (2022) oraz kryminału historycznego „Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa” (2018), a także podszytych grozą opowiadań publikowanych w czasopismach i antologiach, m.in. „The Best of Histeria” (2020), „City 5. Antologia polskich opowiadań grozy” (2022). Zwolennik filozofii nietzscheańskiej oraz myśli Emila Ciorana. Miłośnik prozy Jerzego Pilcha i Milana Kundery. Fan Davida Duchovnego i Gillian Anderson. Jedyny pisarz, który pisanie książek łączy z meczami reprezentacji narodowej. Kontynuację „Tu nie ma nic” uzależnił od awansu polskich piłkarzy na mundial w Katarze.
„Tu nie ma nic”
„Tu nie ma nic” jest pozycją, którą można zaliczyć do tzw. literatury alkoholowej. Większość bohaterów tejże powieści cały czas jest na rauszu. Wiesiek bierze miesięczny urlop, aby osiągnąć odpowiedni błogostan i obejrzeć wszystkie mistrzowskie mecze. Tomek i Jacek też nie wylewają za kołnierze, w końcu mają już wakacje, więc nie pozostaje im nic lepszego do roboty. Pije Dominik, syn Wieśka i Jadźki. Pije Waldek, znienawidzony sąsiad. Dni odliczane kolejnymi meczami na rosyjskim mundialu pogrążają się w papierosowym dymie i morzu żołądkowej gorzkiej. W Odchylicach, niewielkiej podtarnowskiej miejscowości, której nie znajdziemy na żadnej mapie, okazja do wypicia stała się wiecznością. W końcu chlanie na umór jest naszą przywarą narodową. Przywarą, którą nierzadko traktujemy jak sport.
Chcesz wspomóc redakcję, kup w kiosku najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie
Przeczytaj także:
Anioły dnia codziennego zagoszczą w bibliotece przy Krakowskiej