Ponad 5 tysięcy martwych mew śmieszek wywieziono do tej pory ze zbiornika pożwirowego w Zabawie w gminie Radłów. Wojewoda małopolski wydał rozporządzenie nakładające restrykcyjne zakazy na hodowców drobiu z powiatów tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego.
Ptasia grypa jest chorobą zakaźną, która dotyka głównie ptaków, ale może także przenosić się na ludzi i inne zwierzęta. Wirus grypy typu A, który wywołuje ptasią grypę, należy do rodziny Orthomyxoviridae i ma wiele odmian, z których niektóre są bardziej niebezpieczne niż inne. Najbardziej znanym i groźnym szczepem wirusa jest H5N1, który pojawił się w Hongkongu w 1997 roku i od tego czasu rozprzestrzenił się na wiele krajów Azji, Afryki i Europy.
W Polsce pierwszy przypadek ptasiej grypy stwierdzono w 2006 roku u łabędzi w Toruniu. Od tego czasu choroba występowała wielokrotnie u dzikiego ptactwa i drobiu hodowlanego, zwłaszcza w regionach wschodniej Małopolski, gdzie w ubiegłym tygodniu wykryto wirusa u padłych mew śmieszek w Zabawie.
W związku z tym wojewoda małopolski wydał rozporządzenie nakładające restrykcyjne zakazy na hodowców drobiu z powiatów tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego. Zakazy dotyczą m.in. utrzymywania drobiu na otwartej przestrzeni, karmienia i pojenia go w zamkniętych pomieszczeniach oraz stosowania mat dezynfekcyjnych przed wejściem do budynków, gdzie są trzymane ptaki.
Celem tych środków jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa ptasiej grypy ze zbiornika pożwirowego w Zabawie na okoliczne gospodarstwa. W przypadku stwierdzenia choroby u drobiu konieczne jest wybicie całych hodowli, co wiąże się z dużymi stratami ekonomicznymi i społecznymi dla rolników. Ponadto wirus ptasiej grypy może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, którzy mają bezpośredni kontakt z chorymi lub padłymi zwierzętami.
Objawy ptasiej grypy u ludzi są podobne do objawów zwykłej grypy, takie jak gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśni i stawów, zapalenie spojówek lub ataksja. W ciężkich przypadkach może dochodzić do problemów z oddychaniem lub zapalenia płuc. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwwirusowych, takich jak oseltamivir, który hamuje rozmnażanie się wirusa w organizmie.
Aby uniknąć zakażenia się ptasią grypą, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej i żywnościowej, takich jak mycie rąk, unikanie kontaktu z chorymi lub padłymi zwierzętami oraz spożywanie dobrze ugotowanego mięsa drobiowego i jaj. W razie podejrzenia choroby należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub służb weterynaryjnych. (Fot. Pixabay)