W ostatnich dniach w regionie tarnowskim wykryto ognisko ptasiej grypy, które dotknęło dzikie mewy śmieszki. Według służb weterynaryjnych, wirus prawdopodobnie przybył z ptakami, które co roku przylatują do miejscowości Zabawa na okres lęgowy.
Na terenie wyrobiska pożwirowego znaleziono kilkaset padłych mew, które zostały zabezpieczone i poddane badaniom laboratoryjnym. Potwierdzono, że przyczyną śmierci była ptasia grypa. Choroba jest niebezpieczna nie tylko dla ptaków, ale także dla ludzi, dlatego teren został odgrodzony i objęty nadzorem służb weterynaryjnych, policji i straży pożarnej.
Wojewoda małopolski rozważa wprowadzenie stanu bioasekuracji na terenach powiatu tarnowskiego, dąbrowskiego i brzeskiego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa do ptactwa hodowlanego i ludzi.
W związku z wykryciem ognisk ptasiej grypy na Śląsku, władze sanitarne apelują o zachowanie środków ostrożności i unikanie kontaktu z ptakami dzikimi i hodowlanymi. Ptasia grypa jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus grypy typu A, który może przenosić się między gatunkami zwierząt, a nawet zarażać ludzi.
Wirus ginie w temperaturze 70 °C, dlatego należy dokładnie gotować lub smażyć mięso i jajka pochodzące od ptaków. Objawy ptasiej grypy u ludzi są podobne do tych spowodowanych zwykłą grypą: gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśni i stawów, zapalenie spojówek. W ciężkich przypadkach może dojść do zapalenia płuc i niewydolności oddechowej.
Leczenie polega na podawaniu leków przeciwwirusowych, takich jak oseltamivir. Najgroźniejszym obecnie szczepem wirusa jest H5N1, który po raz pierwszy stwierdzono w Hongkongu w 1997 r. i który od tego czasu rozprzestrzenił się na wiele krajów świata.
W Polsce pierwsze przypadki ptasiej grypy wykryto w 2006 r., a ostatnio w 2021 r. Wirus ten może powodować duże straty finansowe dla hodowców drobiu, ponieważ wymaga wybicia całego stada w przypadku stwierdzenia zakażenia. Dlatego ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji i zgłaszanie podejrzanych zachowań lub padnięć ptaków do lokalnego lekarza weterynarii lub inspekcji weterynaryjnej. (Fot. Pixabay)
Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa informuje, że Wojewoda Małopolski dnia 21 kwietnia 2021 r. wydał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia na terenie województwa małopolskiego zakazu organizowania targów, wystaw i pokazów z udziałem ptaków celem ograniczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Zakaz obowiązuje do czasu uchylenia rozporządzenia.
Przypominam, że wysoce zjadliwa grypa ptaków występuje sezonowo (późna jesień, zima, wiosna) , a jej rezerwuarem są ptaki migrujące i hodowlane ptaki wodne. Zawleczenie choroby do gospodarstw utrzymujących drób powoduje duże starty gospodarcze. Pozostawienie zwłok ptaków padłych z powodu grypy jest niebezpieczne, gdyż wirus zachowuje długo zjadliwość w niskich temperaturach oraz przy braku światła dziennego.
Kontakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii: tel. (14) 628 60 90.