Msza, uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wystawy i Bieg Pamięci – tak Tarnów będzie wspominał ofiary mordu NKWD w 1940 roku.
W najbliższą niedzielę, 12 kwietnia, będzie można wziąć udział w obchodach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 mszą św. w intencji pomordowanych, odprawioną w kościele xx. Filipinów. Bezpośrednio po niej, o godz. 13, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się część oficjalna wydarzenia.
Obchody katyńskie uzupełnią wydarzenia towarzyszące w Domu Kultury Westerplatte i jego okolicach. Od poniedziałku, 13 kwietnia do wtorku, 21 kwietnia, zwiedzający będą mogli obejrzeć plenerową wystawę „Kochany Tato. Zbrodnia Katyńska z perspektywy rodzin”, przygotowaną przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
W środę, 15 kwietnia, o godz. 10 odbędzie się akademia „List z Katynia”, a dzień później, 16 kwietnia o godz. 11, wystartuje II Bieg Pamięci „Katyń 1940… Biegamy, bo pamiętamy!”, który zakończy się wspólnym złożeniem świateł pamięci w Alei Dębów Katyńskich o godz. 12.30.
Patronat honorowy nad wydarzeniami objęli prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Mękal, posłanka na Sejm Urszula Augustyn, prezeska Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska oraz Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego.
(Smol)

