Powiat tarnowski nie jest już strefą wolną od LGBT. Radni na sesji wyjazdowej w Kąśnej Dolnej wycofali się po czterech latach z kontrowersyjnej uchwały. Jak argumentowano, poszło o duże pieniądze unijne.
Powiat tarnowski, który w 2019 roku przyjął uchwałę o sprzeciwie wobec ideologii LGBT, zdecydował się ją cofnąć. Decyzja zapadła na sesji rady powiatu we wtorek (27 czerwca 2023 roku) na sesji wyjazdowej w Kąśnej Dolnej. Radni argumentowali, że uchwała była niezgodna z konstytucją i prawami człowieka, a także narażała powiat na utratę funduszy unijnych i międzynarodową krytykę.
– Pieniądze z Unii Europejskiej są ważne – argumentowali przy tym radni. Uchylono też Samorządową Kartę Praw Rodzin promowaną przez Ordo Iuris.
Powiat tarnowski był jednym z ostatnich samorządów w Polsce, które utrzymywały status „strefy wolnej od LGBT”. Teraz radni zapowiedzieli, że będą promować tolerancję i szacunek dla wszystkich mieszkańców, bez względu na ich orientację seksualną czy tożsamość płciową.
Uchwała o sprzeciwie wobec ideologii LGBT była przyjęta przez radę powiatu tarnowskiego w lipcu 2019 roku, po tym jak Sejm RP odrzucił projekt ustawy o zakazie dyskryminacji osób LGBT. Uchwała wyrażała „sprzeciw wobec prób wprowadzania do przestrzeni publicznej i edukacji dzieci i młodzieży treści i wartości sprzecznych z polską tradycją i kulturą”.
Uchwała spotkała się z ostrą reakcją organizacji pozarządowych, instytucji unijnych i zagranicznych partnerów powiatu tarnowskiego, którzy wyrażali swoje obawy o sytuację praw człowieka i demokracji w Polsce. Niektóre z nich zawiesiły lub zerwały współpracę z powiatem tarnowskim, a Komisja Europejska zagroziła sankcjami finansowymi.
W czerwcu 2023 roku, po trzech latach od przyjęcia uchwały, Rada Powiatu Tarnowskiego postanowiła ją wycofać. To efekt nacisku społecznego, politycznego i prawnego, a także zmiany świadomości i postaw radnych. Niektórzy z nich przyznali, że popełnili błąd i chcą naprawić szkodę, którą wyrządzili społeczności LGBT i wizerunkowi powiatu tarnowskiego.
Inni podkreślali, że uchwała była niepotrzebna i nie miała żadnego wpływu na rzeczywistość, a jedynie zaszkodziła interesom powiatu tarnowskiego. Radni zgodzili się, że należy uszanować godność i prawa wszystkich ludzi, niezależnie od tego, kim są i kogo kochają.
Wycofanie uchwały o sprzeciwie wobec ideologii LGBT przez powiat tarnowski zostało pozytywnie odebrane przez organizacje broniące praw człowieka, przedstawicieli Unii Europejskiej i partnerów zagranicznych powiatu tarnowskiego. Zostało to uznane za krok w kierunku budowania społeczeństwa otwartego i tolerancyjnego, w którym każdy człowiek może czuć się bezpiecznie i akceptowany.
Powiat tarnowski dołączył do grona samorządów w Polsce, które odrzuciły status „strefy wolnej od LGBT” i zadeklarowały swoje poparcie dla społeczności LGBT. Jednak nadal pozostaje wiele wyzwań i problemów do rozwiązania, aby zapewnić pełną równość i szacunek dla osób LGBT w Polsce – skomentował jeden z radnych powiatowych.
Więcej interesujących tematów w najnowszym numerze magazynu Miasto i Ludzie. Chcesz wspomóc redakcję, kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie.