W Zalipiu koło Tarnowa odbędzie się w ten weekend jubileuszowa 60. edycja konkursu „Malowana Chata”. To najstarsze przedsięwzięcie promujące sztukę ludową w Polsce. Uczestnicy z Zalipia i okolicznych wsi zdobią swoje domostwa kwiecistymi wzorami.
Konkurs ma na celu zachowanie wyjątkowej w skali europejskiej tradycji malarskiej na Powiślu Dąbrowskim (rejon Dąbrowy Tarnowskiej). Malarki i całe rodziny ozdabiają kwiatami nie tylko ściany domów, ale także budynki gospodarcze, studnie, płoty, a nawet budy dla psów.
W piątek i sobotę jurorzy będą odwiedzać zgłoszone do konkursu gospodarstwa i oceniać nowe malunki pod względem wykonania, kolorystyki i zgodności z tradycją. Twórcy ludowi nieustannie rozwijają swoją sztukę, poszukując nowych motywów i form plastycznych. Konkurs odbywa się zawsze w pierwszym tygodniu po Bożym Ciele.
11 czerwca w Domu Malarek w Zalipiu zostaną ogłoszone wyniki konkursu. Tego dnia odbędzie się także sesja naukowa poświęcona malowanym domom w Europie Środkowo Wschodniej z udziałem gości z Czech, Ukrainy, Słowacji i Węgier. W Zalipiu zorganizowany zostanie również tradycyjny festyn.
Zalipiańskie malowane chaty są znane na całym świecie. Według etnografów, zwyczaj ten wywodzi się z wiosennego bielenia chat, które po jesieni i zimie traciły swój kolor. Na zdjęciu malarka z Zalipia Janina Kruk z pawiem w kwiatach namalowanym na ubiegłoroczną edycję konkursu.
Więcej informacji z regionu w papierowej wersji Miasto i Ludzie. Kup gazetę, wspieraj prasę lokalną.