Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Trending
    • Ósmoklasiści w Oleśnie poznawali program „Czyste Powietrze” i ochronę klimatu
    • Sylwester na tarnowskim Rynku z Afromental. Miasto zaprasza na wspólne świętowanie Nowego Roku
    • Grupa Azoty Polyolefins rozpoczyna postępowanie restrukturyzacyjne. Warunek oferty Orlenu w trakcie realizacji
    • Alice Vincent uczy, jak wsłuchać się w siebie i świat
    • Owocne rozmowy w MON. Czesław Kwaśniak o dialogu i odpowiedzialności pracodawców
    • Spotkanie z Moniką T. Racią w tarnowskiej bibliotece (zdjęcia)
    • Udany literacki wieczór w Tarnowie. Monika T. Racia spotkała się z czytelnikami w Galerii przy Bema 20
    • Autorka specjalnie przylatuje z Barcelony, by promować nową powieść. Monika T. Racia spotka się z czytelnikami w Tarnowie
    Facebook Instagram Pinterest YouTube
    Miasto i Ludzie magazyn portal
    • Aktualności
      • Zdrowie
      • Sportowe Wydarzenia
        • Akademia Szachowa
    • Fotorelacje
    • Kobieta
      • Uroda
      • Kulinarnia
      • Dom i ogród
      • Dziecko
      • Fszechogarniająca Mama
    • Kultura
      • Książki
      • Muzyka
      • Wydarzenia artystyczne
    • Historia
      • Wspomnienia
    • Gospodarka
      • Bieżące sprawy
      • Warto wiedzieć
    • Podróże
    • Ludzie
      • Felietony
      • Reportaże
      • Wywiady
    • Archiwum
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2022
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2021
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2020
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2019
      • Archiwum Miasto i Ludzie 2018
    Miasto i Ludzie magazyn portal
    You are at:Strona główna » Zabiła śpiące córki i wrzuciła ich ciała do ogniska. Sąd zdecydował o umorzeniu postępowania

    Zabiła śpiące córki i wrzuciła ich ciała do ogniska. Sąd zdecydował o umorzeniu postępowania

    0
    By Redakcja on 12 kwietnia 2025 Aktualności

    Monika B. z Woli Szczucińskiej nie odpowie karnie za brutalne zabójstwo swoich dzieci. Sąd Okręgowy w Tarnowie, na wniosek prokuratury, umorzył postępowanie i skierował kobietę do zamkniętego zakładu psychiatrycznego.

    Do tragedii doszło 9 maja 2024 roku około godz. 22 w jednym z domów jednorodzinnych w Woli Szczucińskiej (powiat dąbrowski). 40-letnia wówczas Monika B. zaatakowała nożem swoje śpiące córki – 6-letnią Oliwię i 3-letnią Nadię. Po dokonaniu zbrodni wyniosła ich ciała na podwórze i wrzuciła do ogniska, które wcześniej sama rozpaliła.

    Ciała dziewczynek zostały w znacznym stopniu zwęglone. Jak ustalono w toku śledztwa, badania genetyczne przeprowadzone na zabezpieczonych szczątkach potwierdziły, że pochodzą one od zamordowanych sióstr.

    Alarmujący SMS do rodziny

    Następnego dnia rano matka Moniki B. zawiadomiła policję po tym, jak otrzymała od córki niepokojącą wiadomość SMS, w której ta twierdziła, że z jej dziećmi stało się coś złego. W tym czasie mąż kobiety przebywał za granicą – planował wkrótce wrócić do kraju. Rodzina nie była wcześniej znana służbom – sąsiedzi wspominali, że matka dobrze opiekowała się dziećmi, dom był zadbany, a policja nie miała informacji o przemocy czy innych problemach.

    Ekspertyzy biegłych: kobieta była niepoczytalna

    Jak dowiedział się portal miastoiludzie.pl, Monika B. przebywa w oddziale psychiatrii sądowej aresztu śledczego w Krakowie od 10 maja 2024 roku. W lutym biegli psychiatrzy uznali, że kobieta w chwili popełnienia czynu była całkowicie niepoczytalna. Zdiagnozowano u niej poważną chorobę psychiczną, która uniemożliwiła jej rozpoznanie znaczenia własnych działań i kierowanie swoim postępowaniem.

    Sąd, aby przyjąć taką ocenę, musiał oprzeć się na opinii co najmniej dwóch psychiatrów oraz psychologa. W świetle przepisów kodeksu karnego osobie niepoczytalnej nie można przypisać winy, a tym samym – wymierzyć kary. Mówiła o tym Małgorzata Stanisławczyk-Karpiel, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Tarnowie.

    Umorzenie postępowania i leczenie w zakładzie psychiatrycznym

    Na wniosek prokuratury, 9 kwietnia 2025 roku Sąd Okręgowy w Tarnowie umorzył postępowanie karne wobec Moniki B. i jednocześnie postanowił o jej umieszczeniu w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Decyzję podjęto w oparciu o opinię biegłych, którzy jednoznacznie wskazali na całkowitą niepoczytalność kobiety w czasie popełnienia czynu.

    W takich przypadkach sąd nie określa z góry, jak długo sprawca będzie przebywał w szpitalu psychiatrycznym. Jak wynika z informacji przekazanych przez rzeczniczkę sądu, Małgorzatę Stanisławczyk-Karpiel, pobyt może trwać nawet do końca życia. Co pół roku sąd ponownie analizuje zasadność dalszego stosowania środka zabezpieczającego – każdorazowo na podstawie opinii psychiatrycznej wystawionej przez zakład leczniczy.

    Leczenie zamiast kary

    Umieszczenie w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym ma pełnić zarówno funkcję izolacyjną, jak i terapeutyczną. Sąd, jak wynika z wyjaśnień rzecznika Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, prok. Mieczysława Sienickiego, kieruje się przede wszystkim bezpieczeństwem społecznym i potrzebą leczenia chorego psychicznie sprawcy.

    W praktyce oznacza to, że osoby uznane za niepoczytalne spędzają w takich ośrodkach zazwyczaj wiele lat – a w niektórych przypadkach nawet resztę życia.

    Post Views: 1 117
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Redakcja

    Related Posts

    Ósmoklasiści w Oleśnie poznawali program „Czyste Powietrze” i ochronę klimatu

    Sylwester na tarnowskim Rynku z Afromental. Miasto zaprasza na wspólne świętowanie Nowego Roku

    Grupa Azoty Polyolefins rozpoczyna postępowanie restrukturyzacyjne. Warunek oferty Orlenu w trakcie realizacji

    Comments are closed.

    Ostatnie wpisy

    • Ósmoklasiści w Oleśnie poznawali program „Czyste Powietrze” i ochronę klimatu
    • Sylwester na tarnowskim Rynku z Afromental. Miasto zaprasza na wspólne świętowanie Nowego Roku
    • Grupa Azoty Polyolefins rozpoczyna postępowanie restrukturyzacyjne. Warunek oferty Orlenu w trakcie realizacji
    • Alice Vincent uczy, jak wsłuchać się w siebie i świat
    • Owocne rozmowy w MON. Czesław Kwaśniak o dialogu i odpowiedzialności pracodawców

    Najnowsze komentarze

    Brak komentarzy do wyświetlenia.

    Archiwa

    • grudzień 2025
    • listopad 2025
    • październik 2025
    • wrzesień 2025
    • sierpień 2025
    • lipiec 2025
    • czerwiec 2025
    • maj 2025
    • kwiecień 2025
    • marzec 2025
    • luty 2025
    • styczeń 2025
    • grudzień 2024
    • listopad 2024
    • październik 2024
    • wrzesień 2024
    • sierpień 2024
    • lipiec 2024
    • czerwiec 2024
    • maj 2024
    • kwiecień 2024
    • marzec 2024
    • luty 2024
    • styczeń 2024
    • grudzień 2023
    • listopad 2023
    • październik 2023
    • wrzesień 2023
    • sierpień 2023
    • lipiec 2023
    • czerwiec 2023
    • maj 2023
    • kwiecień 2023
    • marzec 2023
    • luty 2023
    • styczeń 2023
    • grudzień 2022
    • listopad 2022
    • październik 2022
    • wrzesień 2022
    • sierpień 2022
    • lipiec 2022
    • czerwiec 2022
    • maj 2022
    • kwiecień 2022
    • marzec 2022
    • luty 2022
    • styczeń 2022
    • grudzień 2021
    • listopad 2021
    • październik 2021
    • wrzesień 2021
    • sierpień 2021
    • lipiec 2021
    • czerwiec 2021
    • maj 2021
    • kwiecień 2021
    • marzec 2021
    • luty 2021
    • styczeń 2021
    • październik 2020
    • wrzesień 2020
    • sierpień 2020
    • lipiec 2020
    • czerwiec 2020
    • maj 2020
    • kwiecień 2020
    • marzec 2020
    • luty 2020
    • styczeń 2020
    • listopad 2019

    Kategorie

    • Akademia Szachowa
    • Aktualności
    • Bieżące sprawy
    • Dom i ogród
    • Dziecko
    • Felietony
    • Fotorelacje
    • Fszechogarniająca Mama
    • Gospodarka
    • Historia
    • Kobieta
    • Książki
    • Kulinarnia
    • Kultura
    • Ludzie
    • Muzyka
    • Podróże
    • Reportaże
    • Sportowe Wydarzenia
    • Uroda
    • Warto wiedzieć
    • Wspomnienia
    • Wydarzenia artystyczne
    • Wywiady
    • Zdrowie

    O portalu Miasto i Ludzie

    Portal miastoiludzie.pl - najpopularniejszy w regionie serwis z informacjami regionalnymi i kulturalnymi. Jesteśmy regionalnym wydawnictwem: zapraszamy do lektury naszego miesięcznika, który ukazuje się nieprzerwanie od 8 lutego 2013. Magazyn Miasto i Ludzie w nowej szacie graficznej dostępny w punktach sprzedaży prasy oraz prenumeracie. Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. Wydawnictwo LIBRE wydaje również książki, przewodniki, magazyny, gazety. Promujemy nowe talenty literackie i artystyczne. REDAKCJA 537-33-88-84 redakcja@miastoiludzie.pl BIURO REKLAMY 537-33-88-65 biuro@miastoiludzie.pl

    Dodatkowe informacje
    • O portalu
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    • Mapa strony
    • Kontakt

    Kontakt

    Wydawnictwo: Libre Sp. z o.o.
    tel. +48 571-03-07-50, 571-00-39-41
    e-mail: redakcja@miastoiludzie.pl
    strona: www.miastoiludzie.pl

    Sponsorowane linki:

    Tarnów Rehabilitacja Tarnów Masaż Tarnów Fizjoterapeuta Tarnów

    © 2025 Portal Miasto i Ludzie. | Wykonanie i opieka techniczna Comp-Web Studio.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.