W Wielką Sobotę przygotowuje się także koszyczki ze święconką, czyli pokarmami na świąteczny stół. Symbolizują one dary Bożej Opatrzności i życzenia zdrowia i pomyślności dla rodziny oraz bliskich.
W Wielką Sobotę przy Grobie Pańskim rozważa się Mękę i Śmierć Chrystusa. Odprawiana jest tylko Liturgia Godzin, a Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania.
W tym dniu Kościół zachowuje głęboką ciszę i pokutę, oczekując na radosne orędzie Zmartwychwstania. Nie sprawuje się żadnych sakramentów, poza sakramentem pokuty i namaszczenia chorych. Nie ma też Mszy św., a jedynie Komunia św. udzielana jest umierającym.
W Wielką Sobotę wierni nawiedzają Groby Pańskie w kościołach i kaplicach, gdzie składają cześć Chrystusowi złożonemu do grobu. Przy Grobie Pańskim odmawiają modlitwy i śpiewają pieśni pasyjne. W ten sposób łączą się z Maryją i uczniami Jezusa, którzy przeżywali smutek i żałobę po śmierci Mistrza.
W Wielką Sobotę przygotowuje się także koszyczki ze święconką, czyli pokarmami na świąteczny stół. Do koszyczka wkłada się chleb, jajka, masło, sól, kiełbasę, chrzan i inne produkty. Symbolizują one dary Bożej Opatrzności i życzenia zdrowia i pomyślności dla rodziny i bliskich.
Koszyczki ze święconką są błogosławione przez kapłana w kościele lub na placu przed nim. Błogosławieństwo pokarmów jest znakiem wdzięczności Bogu za Jego dobroć i miłość.
Wielkanoc/ Wielki Piątek – wspomnienie śmierci Chrystusa na krzyżu