W ramach Tarnowskich Dni Elektryki w holu Akademii Nauk Stosowanych swój dorobek zaprezentowali tarnowscy krótkofalowcy. Prezentacja odbyła się w holu uczelni w środę, w godzinach 10-13. Można było zobaczyć sprzęt, którego używają współcześnie, a także eksponaty z czasów II wojny światowej.
W dniach 10-11 maja 2023 roku odbyły się Tarnowskie Dni Elektryki, zorganizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział w Tarnowie, Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie i TAURON Dystrybucja S.A. Wśród atrakcji przygotowanych dla uczestników były wykłady, pokazy, konkursy i dyskusje na temat elektryki i kosmologii.
Jednym z ciekawszych punktów programu była prezentacja tarnowskich krótkofalowców, którzy zaprezentowali swój dorobek w holu Akademii Nauk Stosowanych w środę, w godzinach 10-13. Można było zobaczyć sprzęt, którego używają współcześnie, a także eksponaty z czasów II wojny światowej. Prezentacja ta pokazała, jak pasjonująca i różnorodna jest dziedzina krótkofalarstwa i jak wiele można osiągnąć dzięki niej.
Jak mówili nam uczestnicy spotkania, krótkofalarstwo to pasjonujące hobby, które polega na nawiązywaniu łączności radiowej z innymi krótkofalowcami na całym świecie. Aby zostać krótkofalowcem, potrzebne są dwa podstawowe elementy: nadajnik i odbiornik radiowy oraz licencja operatora. Licencję można uzyskać po zdaniu egzaminu przed Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Nadajnik i odbiornik można kupić gotowe lub zbudować samemu, co jest dodatkowym wyzwaniem dla miłośników elektroniki.
Krótkofalarstwo ma wiele korzyści, zarówno osobistych, jak i społecznych. Po pierwsze, to doskonały sposób na rozwijanie umiejętności technicznych, językowych i komunikacyjnych. Po drugie, to okazja do poznawania ludzi z różnych krajów i kultur, nawiązywania przyjaźni i wymiany doświadczeń. Po trzecie, to hobby, które może być użyteczne w sytuacjach kryzysowych, gdy inne formy łączności zawodzą. Po czwarte, to źródło satysfakcji i radości z osiągania coraz lepszych wyników i pokonywania trudności.
Krótkofalarstwo to hobby dla ludzi ciekawych świata, otwartych na nowe doznania i gotowych na przygodę. To hobby, które łączy pokolenia i narody. To hobby, które nigdy się nie nudzi – zachęcali.
Obejrzyjcie zdjęcia z prezentacji zorganizowanej w holu ANS przez tarnowskich krótkofalowców:
Powiedzieli nam:
Zbigniew Wilczyński, długoletni prezes tarnowskich krótkofalowców:
Jacek Pękosz, krótkofalowiec z Tuchowa:
Janusz Banaś, obecny prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców:
Mateusz Motyka:
Waldemar Krauze: