Światowy Dzień Donacji i Transplantacji przypadał w środę, 26 października. W Tarnowie w jego obchody włączyła się jedna ze szkół średnich. W Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych zorganizowano spotkanie z lekarzem Koordynatorem Transplantacyjnym oraz osobami, które swoje „drugie życie” zawdzięczają przeszczepowi serca.
„Spotkanie było okazją dla uczniów do pogłębienia wiedzy na temat metody leczenia ratującej życie, ale także refleksji, by niezależnie od tego ile mamy lat, rozmawiać z bliskimi na tematy trudne, również te związane z decyzją oświadczenia woli” – powiedziała organizatorka spotkania Ewa Matejska.
Zbigniew Cholewa, lekarz Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie, Koordynator Transplantacyjny, udzielił odpowiedzi na pytania, które w imieniu społeczności szkolnej zadały uczennice Daria Słowik i Martyna Kasprzyk.
Po obejrzeniu fragmentu filmu „Podarowane życie”, uczennica Maya Florek i uczeń Łukasz Hajdas przeprowadzili natomiast rozmowę z jego bohaterem, Dominikiem Wiktorem. Uczestnicy spotkania wysłuchali również wzruszającego nagrania z odpowiedziami na pytania zadane przez Maję i przesłane do żony pana Dominika.
Swoją osobistą historią, w wywiadzie przeprowadzonym przez uczennice Justynę Jerzykowską i Weronikę Miłek, podzieliła się Małgorzata Rejdych, założycielka i Prezeska Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ w Krakowie. Stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie transplantacji przedstawił dr hab. Adam Solak, ksiądz profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Rozstrzygnięto również konkurs wiedzy z zakresu transplantologii zorganizowany z myślą o uczniach. Dyplomy i nagrody rzeczowe laureatom wręczyli Dyrektor ZSEO Robert Kozioł i Wicedyrektor Jolanta Chmura. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali dodatkowe nagrody od pani Prezes SOPPS Małgorzaty Rejdych. Gościom wręczono upominki ufundowane przez Urząd Miasta Tarnowa.
Na zakończenie wydarzenia, uczestnicy otrzymali zadanie domowe dla chętnych: Rozmawiaj z bliskimi o transplantacji ratującej życie… Przypominać o nim będą podarowane gościom serduszka wytworzone techniką druku 3D przez Kamilę Ubas i Tomasza Pawlinę ze szkolnego „Koła Miłośników Druku 3D”.
Uczniowie rozdawali również broszury edukacyjne i blankiety oświadczeń woli przekazane szkole przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.
Organizatorka wydarzenia, pedagog szkolna Ewa Matejska, przygotowała je wspólnie z uczennicami i uczniami i wychowawczyniami, Grażyną Sabat i Dorotą Kruczek. W przedsięwzięcie zaangażowali się również młodzież z innych klas, która otrzymała dyplomy z rąk Dyrektora szkoły oraz nauczycielki Joanna Chramęga-Mucha, Elżbieta Radwańska i nauczyciel Mateusz Kołodziej.(PAP)
Autor: Janusz Smoliński
smol/
Fot. Mateusz Kołodziej
Obejrzyjcie zdjęcia:
Przeczytajcie także:
Chcesz wspomóc redakcję, kup w kiosku najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie