Tarnów zyskał nową atrakcję turystyczną – Szlak Maszkaronów! To 14 wyjątkowych miejsc na mapie miasta, gdzie stanęły figurki maszkaronów, każda stworzona przez innego lokalnego artystę. Wędrując szlakiem, można nie tylko podziwiać te oryginalne rzeźby, ale także zwiedzić najciekawsze zakątki Tarnowa.
Aby ułatwić odkrywanie szlaku, przygotowano dwie mapy. Pierwsza, przeznaczona dla dorosłych, zawiera informacje o historii i symbolice każdego maszkarona. Druga, skierowana do najmłodszych, wzbogacona jest o naklejki. Po odnalezieniu figurki, dzieci mogą przykleić jej wizerunek w odpowiednim miejscu na mapie. Przejście całego szlaku zajmuje około godziny.
„Trasa jest dostosowana do osób o średniej kondycji. Zależało nam na tym, aby szlak był zwarty, a maszkarnony rozmieszczone w niewielkiej odległości od siebie. Ostatni przystanek znajduje się na Kładce Zakochanych” – informuje Maria Zawada Bilik z Urzędu Miasta Tarnowa.
Dodatkową atrakcją jest strona internetowa www.maszkarony.tarnow.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji o szlaku i jego twórcach.
Wyjątkowość Szlaku Maszkaronów w Tarnowie polega na tym, że każda z 14 postaci została stworzona przez innego lokalnego artystę. Nowe maszkarnony kosztowały 126 tysięcy złotych i powstały w ramach projektu „Tarnów – Nowe Spojrzenie”, dofinansowanego z Funduszy Norweskich.
Podobne szlaki istnieją już w innych polskich miastach, jednak Tarnów wyróżnia się oryginalnością koncepcji. Maszkarnony, które w średniowieczu miały odstraszać najeźdźców, teraz – w nowoczesnej interpretacji lokalnych artystów – zapraszają do zwiedzania i odkrywania uroku Tarnowa.
Szlak Maszkaronów to bez wątpienia ciekawa propozycja zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Tarnowa. To doskonały sposób na poznanie historii i kultury miasta, a także na spędzenie wolnego czasu w przyjemny i aktywny sposób.