Uroczyste posiedzenie Senatu i Rady Uczelni Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie było głównym punktem obchodów Jubileuszu 25-lecia jedynej uczelni publicznej w mieście. Podczas uroczystości nadano pierwszy w historii ANS honorowy doktorat, który otrzymał ks. prof. Michał Heller.
Na uroczystości w Auli im. Jana Szczepanika uczestniczyli nie tylko przedstawiciele społeczności akademickiej, ale także liczni goście z otoczenia społeczno-gospodarczego. Podczas posiedzenia wspominano historię i osiągnięcia uczelni, a także prezentowano plany na przyszłość. Najważniejszym momentem było wręczenie pierwszego tytułu Doktora Honoris Causa ANS światowej sławy kosmologowi, ks. prof. Michałowi Hellerowi. Uhonorowano również prof. Kazimierza Wiatra, który otrzymał statuetkę Tarniny ANS.
Uroczyste posiedzenie rozpoczęło się od wykonania pieśni Gaude Mater Polonia, którą zaśpiewał zaprzyjaźniony z Uczelnią Chór Solski pod batutą Agnieszki Stańczyk i z akompaniamentem Piotra Niedojadły.
Potem goście zebrani w Auli Głównej wysłuchali wystąpienia Jej Magnificencji Rektor ANS w Tarnowie, dr hab. Małgorzaty Kołpy, prof. Uczelni:
Cieszę się niezmiernie widząc w tej Auli tylu znamienitych gości, tylu przyjaciół naszej Akademii, którzy znaleźli czas, aby wspólnie z nami świętować srebrny jubileusz jej powstania. Doprawdy, trudno mi uwierzyć, że czas tak pędzi, że spotykamy się dokładnie w dzień dwudziestych piątych urodzin naszej Alma Mater.
Rektor opowiedziała o historii ANS w Tarnowie, która zaczęła się od wizji naukowców i polityków z regionu tarnowskiego, którzy chcieli stworzyć mocny ośrodek akademicki:
Uważam, że pięknie brzmi „powstaliśmy z marzeń”. To zdanie nie tylko dobrze oddaje klimat, ale i – co istotniejsze – prawdę. To w umysłach naszych „ojców-założycieli”, ponad dwadzieścia pięć lat temu narodził się plan założenia Uczelni w mieście bez długiej akademickiej tradycji. Plan nie tylko odważny, ale – przede wszystkim – bardzo wymagający. Niezliczone rozmowy, wiele spotkań, tygodnie przygotowań nie dałyby tak cudownego rezultatu bez zdecydowania, ciężkiej pracy, zaangażowania i… wspólnego marzenia.
Rektor zwróciła uwagę na to, jak ważna jest siła wspólnoty akademickiej dla Uczelni:
Cieszę się i jestem dumna, że mimo trudnych czasów, pełnych społecznych napięć i konfliktów nasza Akademia zawsze dąży do jedności wszystkich, niezależnie od poglądów i przekonania.
Praca i zaangażowanie w rozwój i ulepszanie Uczelni zaowocowały imponującymi efektami, co podkreślała Rektor:
Minęło już ćwierć wieku sukcesów, ale – mówię to w imieniu całej naszej społeczności – my nadal mamy apetyt na więcej. Nie chcemy rezygnować ze ścieżki rozwoju bo czujemy się odpowiedzialni nie tylko za naszą Akademię, ale także za nasz Tarnów i nasz region.
Zgodnie z tradycją akademicką przemawiali również zaproszeni goście. Po krótkich przemówieniach przyszedł czas na uroczystość wręczenia odznaczeń przyznanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wyróżnieni medale otrzymali z rąk Wiceministra Edukacji i Nauki Włodzimierza Bernackiego i I Wicewojewody Małopolski Ryszarda Pagacza.
Brązowy Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki otrzymała dr hab. Agnieszka Jankowicz-Szymańska. Złote Medale za długoletnią służbę otrzymali: Magdalena Drwal, Irena Gad, Marta Jagiełło-Zając, Jolanta Jasińska, Anna Kurczab, Maria Latała, dr hab. Eligiusz Madejski, dr Maria Mika, dr Małgorzata Pasek, Lucyna Rojek, Sławomir Urban, dr hab. Marta Wałaszek i Marta Wantuch. Medal Srebrny za długoletnią służbę – dr hab. inż. Łukasz Jęczmionek, Gabriela Kalina, Lucyna Krzemińska, Wojciech Nowak, Mariusz Świder i Marzena Zymuła.
Wiceminister Edukacji i Nauki w asyście Kuratora Łukasza Drewniekiewicza wręczył zasłużonym pracownikom Uczelni Medale Komisji Edukacji Narodowej. W gronie odznaczonych znaleźli się dr inż. Paulina Bednarz, Aldona Kania, dr Maria Mika, dr Adam Pieprzycki, Mateusz Świder i dr hab. Marta Wałaszek. Tarniny, najwyższe przyznawane przez Uczelnię wyróżnienie, trafiło do prof. Kazmierza Wiatra, jednego z ojców-założycieli Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.
Podczas uroczystości pierwszy raz w historii Uczelni wręczono Doktorat Honoris Causa. Senat uhonorował wybitnego naukowca ks. prof. Michała Hellera, tarnowianina, teologa, filozofa, pasjonata nauk ścisłych, założyciela Krakowskiej Grupy Kosmologicznej, autora lub współautora wielu książek, a także działu Kosmologia w Encyklopedii Fizyki Współczesnej PWN i pracownika Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.
Promotorem przewodu doktorskiego był Prorektor ds. Nauki i Rozwoju dr hab. Rafał Kurczab, prof. Uczelni. Wykład okolicznościowy pt. W jaki sposób istnieje czas wygłosił bliski współpracownik i kontynuator myśli ks. prof. Michała Hellera, ks. dr hab. Tadeusz Pabjan, który przedstawił główne koncepcje filozoficzne i fizyczne dotyczące natury czasu i jego relacji z przestrzenią i materią. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
Ostatnim akcentem zaplanowanym na 19 maja była Gala Jubileuszowa w Centrum Sztuki Mościce, podczas której zagrali Maestro Klaudiusz Baran & Tango Orchestra z towarzyszeniem Ewy i Piotra Roemerów. Był to wyjątkowy koncert. Publiczność była zachwycona mistrzowskim wykonaniem i emocjonalnym przekazem artystów.
Uroczyste posiedzenie Senatu oraz gala nie zakończyły obchodów Srebrnego Jubileuszu tarnowskiej ANS. Świętowanie potrwa jeszcze kilka miesięcy, podczas których odbędą się liczne wydarzenia naukowe, kulturalne i sportowe z udziałem pracowników, studentów i absolwentów uczelni. (Fot. ANS)