Pamięć Żołnierzy Niezłomnych uczczono w środę w wielu miejscach w całej Małopolsce. Pierwszy wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz uczestniczył w uroczystościach na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu. Kierownik delegatury MUW w Tarnowie Bogusław Kania w imieniu wojewody był obecny na popołudniowych uroczystościach w Radłowie.
– Wspólnie oddajemy cześć Bohaterom antykomunistycznego podziemia. Dzięki Nim żyjemy dziś w wolnej i niepodległej Polsce. Pamiętamy! – podkreśla pierwszy wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” – żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN.
UB aresztował ppłk. Cieplińskiego 27 listopada 1947 r. w Zabrzu. Został poddany okrutnemu, trwającemu niemal trzy lata, śledztwu w więzieniu mokotowskim. 14 października 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951 r., wraz z sześcioma współpracownikami, został rozstrzelany. Ciało pogrzebano w kwaterze „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. W 2007 r. ppłk Ciepliński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, w 2013 r. – pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.
Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski.
Na zdjęciu uroczystości pod Pomnikiem Sybiraków w Tarnowie Fot. Janusz Smoliński Miasto i Ludzie
Tarnów/ Teatr im. Ludwika Solskiego zaprasza na spektakl o ppłk Łukaszu Cieplińskim
Chcesz wspomóc redakcję, kup w kiosku najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie. Gazeta dostępna w Małopolsce i na Podkarpaciu