W Zakątku Spicymira Leliwity w Tarnowie wmurowano w niedzielę kapsułę czasu, która będzie otwarta przez potomnych za 96 lat. To pomysł działaczy Rady Osiedlowej nr 1 Starówka.
Kapsuła zostanie otwarta w 2118 roku, w 200. rocznicę obchodów przez Polskę odzyskania niepodległości. Takie jest przynajmniej życzenie pomysłodawców wykonania i zakopania kapsuły czasu.
W jej środku znalazło się m.in. pamiątkowe zdjęcie tarnowian wykonane tydzień wcześniej z drona nad płytą tarnowskiego rynku, gdzie tarnowianie zgromadzili się do zdjęcia. Znalazły się tam także wydania lokalnych gazet, a także wiele innych przedmiotów będących świadectwem współczesności m.in. list do potomnych, w którym opisano jak wygląda współczesny Tarnów.
„W kapsule znalazły się także znaczki z symbolami tarnowskich klubów sportowych i herbem Tarnowa, które do naszej siedziby Rady Osiedlowej przy ul. Żydowskiej 8 przynosili mieszkańcy i prosili, aby umieścić je dla potomnych”– powiedział na uroczystości wmurowania kapsuły przewodniczący Rady Osiedla Starówka Ryszard Żądło. „Są tam też obowiązujące obecnie w obiegu monety i banknoty, w sumie kilkaset złotych przekazane przez radnych osiedlowych Rady Starówka z prywatnych pieniędzy. Chcieliśmy w ten sposób dać świadectwo jaka obowiązywała waluta w 2022 roku”.
Zdaniem przewodniczącego Żądło, dzięki temu wszystkiemu, za 96 lat, ci, którzy otworzą kapsułę, będą wiedzieli, jak wyglądał Tarnów w 2022 roku. „Jest to taki nasz prezent od Rady Osiedla Starówka, który fundujemy przyszłym pokoleniom” – stwierdził.
Ryszard Żądło powiedział, że w kapsule czasu znalazły się także biogramy dwóch wyjątkowych osób. Po pierwsze biogram pułkownika Zdzisława Baszaka, uczestnika akcji Trzeci Most z 1944 roku, która rozegrała się pod Tarnowem (przyleciała wtedy z Brindisi we Włoszech amerykańska dakota i zabrała z okolic Wał-Rudy fragmenty niemieckiej rakiety V-2 przekazanej przez polski wywiad).
W kapsule umieszczono także biogram Stanisławy Wiatr-Partyki, Sybiraczki i poetki mieszkającej w Tarnowie. „Te dwie osoby trafiają do kapsuły jako świadkowie tamtych czasów, ale żyjący w naszych czasach” – powiedział Ryszard Żądło.
W uroczystości wzięli udział radni miejscy Tarnowa oraz wiceprezydent Agnieszka Kawa, którzy reprezentowali władze miasta. Byli też łucznicy z tarnowskiej drużyny łuczniczej działającej przy Stowarzyszeniu „Zamek Tarnowski”.
Kapsułę wykonał tarnowski rzemieślnik Leszek Palonek. Zaprojektowała ją Ewa Śmiałek, artystka plastyk, która pracuje na co dzień w Szkole Podstawowej nr 11. Projekt rok temu zgłosił na Radzie Osiedla Marek Chytroś.
Kapsułę w miejscu jej przeznaczenia umieścili laureaci konkursu plastycznego zorganizowanego w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Została zakopana przy murze miejskim i dawnej bastei obronnej w Zakątku Spicymira Leliwity.
„Wybraliśmy najmłodszych przedstawicieli społeczności tarnowskiej, bo może oni dożyją 2118 roku, a jak nie, to przekażą swoim dzieciom o tym, co się tu wydarzyło 30 października 2022 roku i o kapsule czasu” – powiedział przewodniczący Ryszard Żądło.
Jak zapewnił, zaraz po uroczystości kapsuła została zabetonowana i zabezpieczona, aby nie próbował się do niej dostać wcześniej nikt niepożądany, kto chciałby na przykład zabrać z kapsuły zdeponowane tam na 96 lat kilkaset złotych od radnych Osiedla Starówka. (PAP)
Autor Janusz Smoliński
Smol/ sp/
Fot. Janusz Smoliński
Wśród przedmiotów włożonych do kapsuły znalazł się najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie. Obejrzyjcie relację filmową z wydarzenia.
Przeczytajcie także:
Chcesz wspomóc redakcję, kup w kiosku najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie