Każdy z nas miał już okazje spotkać te rośliny. Ich rozłożyste liście dumnie zdobiły mieszkania i domy kilkanaście lat temu. Dziś wracają do łask. Odpowiednio wkomponowane będą doskonałą ozdobą każdego wnętrza. Słyną także z tego, że oczyszczają powietrze i pozytywnie wpływają na naszą domową przestrzeń. O jakich roślinach mowa? Paprocie- to właśnie o nich dziś opowiemy. Jak je pielęgnować, aby zachwycały swoją urodą? Poniżej zdradzamy kilka cennych porad.
Jakie paprocie
Rodzajów paproci mamy wiele. Najbardziej znane i popularne w naszych domach są paprocie Nephrolepis. Wśród nich wyodrębnić można ponad 30 różnych gatunków. Różnią się między sobą długością liści, bądź ich gęstością. Innymi przedstawicielami paproci są m.in.:
-Flebodium,
-Zanokcica,
-Niekropień,
-Platycerium tzw. „Łosie rogi”,
-Ciemnotka okrągłolistna,
-Dawalia.
Paprocie – stanowisko
Paprocie to wyjątkowo kapryśne rośliny. Aby pięknie rosły i zachwycały kolorami, musimy im zapewnić odpowiednie warunki.
Idealnym stanowiskiem dla paproci jest lekko zacienione miejsce, np. okno od północnej strony. Poradzą sobie dobrze, nawet przy mniejszej ilości światła. Nie możemy narażać ich na zbyt silne promienie słoneczne, ponieważ ich delikatne liście są bardzo wrażliwe i łatwo przypalają się od mocnego słońca. Bardzo ważne jest także, aby nie narażać ich na przewiewy- są na nie bardzo wrażliwe! Paprocie dobrze rosną w temperaturze pokojowej, ale nie w niewielkiej odległości od źródeł ciepła np. kaloryferów.
Paprocie – podlewanie
Paprocie ze względu na swoje delikatne liście, wyparowują bardzo dużą ilość wody. Właśnie dlatego ich podłoże powinno być stale wilgotne. Podlewamy je systematycznie, jednak małą ilością wody. Nie możemy dopuścić do przesuszenia rośliny, ale także nie możemy jej przelać. Paprocie lubią dosyć dużą wilgotność powietrza, dlatego bardzo korzystnym zabiegiem jest zraszanie ich liści wodą. Warto w sezonie zasilić je specjalnym nawozem przeznaczonym dla paproci. Wystarczy raz na dwa tygodnie. Zimą nie robimy tego wcale.
Paprocie – podłoże
Paprocie to rośliny, które wywodzą się z lasu. Podłoże do ich prawidłowego wzrostu powinno więc być zbliżone do naturalnych warunków. Rośliny te preferują podłoże przepuszczalne, dość żyzne, o lekko kwaśnym odczynie. Taką ziemię możemy przygotować, mieszając kompost, piasek, torf oraz próchnicę. Warto jednak zdać się na gotowe podłoże, które dostępne jest w dobrych sklepach ogrodniczych. Wtedy mamy pewność, że składniki i proporcje są idealnie dobrane dla naszych roślin. Podłoże marki Wokas dedykowane paprociom zawiera wszystkie niezbędne składniki oraz wzbogacone zostało w nawóz długodziałający, który odżywia rośliny przez długi czas.
Co z przesadzaniem paproci? Nie należy tego robić zbyt często, wystarczy raz na kilka lat. Najlepiej przesadzać paprocie wiosną (marzec-kwiecień). Bardzo istotna jest warstwa drenażu na dnie doniczki. Ochroni to naszą roślinę, gdybyśmy podlali ją zbyt obficie. Nowa doniczka nie powinna być też o wiele większa od poprzedniej- wystarczy kilka centymetrów.
Paprocie to wymagające rośliny. Musimy spełnić szereg wymogów, aby rosły i zachwycały nas swoimi pięknymi, okazałymi liśćmi. Warto jednak podjąć wyzwanie, ponieważ paprocie wnoszą do naszych domów bardzo dużo dobrego. Warto się nimi otaczać i zapraszać do swoich wnętrz.
Źródło: wokas.pl