Nowa książka wydawnictwa Znak odsłania kulisy przerażających eksperymentów i zbrodni popełnionych przez niemieckich lekarzy.
Przysięgali ratować życie, a zdecydowali się zabijać. Lekarze, ludzie nauki, którzy postawili swoje umiejętności w służbie zła. Robert J. Lifton, wybitny psychiatra, w swojej najnowszej książce wydanej przez Znak odsłania mroczną tajemnicę udziału środowiska medycznego w nazistowskim ludobójstwie.
„Nazistowscy lekarze. Mord medyczny i psychologia ludobójstwa” to wstrząsające świadectwo zbrodni popełnionych w imię pseudonaukowych teorii rasistowskich. Autor, analizując zebrane przez lata materiały, przybliża czytelnikowi przerażającą skalę zbrodni, których dopuścili się niemieccy lekarze.
Eutanazja osób uznanych za „niegodnych życia”, selekcje genetyczne, eksperymenty medyczne na więźniach obozów koncentracyjnych, masowe mordy – to tylko niektóre z przerażających praktyk, które ujawnia Lifton. Autor zadaje fundamentalne pytania: Co skłoniło wykształconych ludzi, lekarzy z powołania, do popełnienia tak straszliwych zbrodni? Jak mogli pogodzić swoje sumienie z wykonywaniem takich czynów? Czy medycyna, której celem jest ratowanie życia, mogła tak głęboko upaść?
Książka Liftona to nie tylko wnikliwa analiza historyczna, ale także próba zrozumienia mechanizmów, które pozwoliły na przekształcenie lekarzy w kata. To przestroga przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą instrumentalizacja nauki i lekceważenie podstawowych wartości etycznych.
Robert J. Lifton to wybitny psychiatra, który od wielu lat zajmuje się badaniem traumy i jej wpływu na jednostkę oraz społeczeństwo. Jest autorem wielu cenionych książek, w tym „Śmierć w stanie wojny” oraz „Zniszczenie psychiczne”.
Informacje o książce:
- Tytuł: Nazistowscy lekarze. Mord medyczny i psychologia ludobójstwa
- Autor: Robert J. Lifton
- Wydawnictwo: Znak
Książka „Nazistowscy lekarze” to obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć mroczne strony historii i mechanizmy, które pozwalają na powstawanie totalitarnych systemów. To także ważna refleksja nad odpowiedzialnością jednostki i roli nauki w społeczeństwie.