Dla Ukrainy: Zbiórki i akcje
Małopolskie instytucje kultury solidaryzują się z narodem ukraińskim, i z myślą o wsparciu uchodźców zza wschodniej granicy, do programu wydarzeń wprowadzają specjalne koncerty oraz inicjatywy.
Filharmonia Krakowska w trakcie najbliższego Koncertu oratoryjnego przeprowadzi zbiórkę na rzecz walczącej Ukrainy. W programie: wykonanie monumentalnego oratorium „The Kingdom” Edwarda Elgara. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi brytyjski dyrygent Paul Goodwin. Na scenie wystąpią soliści i solistki ze Zjednoczonego Królestwa – Elizabeth Watts, Christine Rice, Toby Spence i Mark Stone.
Kiedy: Piątek 4 marca, godz. 19.30, sobota 5 marca – godz. 18.00.
Filharmonia wprowadza również bezpłatne bilety dla uchodźców na wszystkie piątkowe i sobotnie koncerty w marcu – za okazaniem paszportu lub zaświadczenia dla uchodźców wydanego przez Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie.
Więcej informacji https://filharmoniakrakow.pl
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach organizuje zbiórkę przed niedzielnym Koncertem pod hasłem Solidarni z Ukrainą. Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie poprowadzi Paweł Kotła. Program wieczoru wypełnią utwory ukraińskich kompozytorów oraz jedna z symfonii Ludwiga van Beethovena.
Kiedy: Niedziela 6 marca, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie https://penderecki-center.pl/aktualnosci#41826
Centrum Sztuki Mościce do 7 marca prowadzi przed swoim budynkiem zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów: żywności z długą datą przydatności do spożycia, butelkowanej wody mineralnej, koców, śpiworów, karimat, termosów, powerbanków, latarek oraz środków higieny osobistej, artykułów medycznych.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie wprowadziło bezpłatne bilety dla wszystkich obywateli i obywatelek Ukrainy.
Więcej informacji na stronie https://etnomuzeum.eu/aktualnosci/bezplatny-wstep-dla-obywateli-ukrainy
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wznawia zbiórkę sprzętów dla dzieci uchodźców z terenu Ukrainy.
Zbierane są:
- wózki dla dzieci (szczególnie małe, kompaktowe, lekkie, łatwo składalne typu parasolka),
- foteliki i podkładki samochodowe dla dzieci (szczególnie 9 – 18 kg. i 15 – 36 kg)
- akcesoria dla dzieci: nocniczki, wanienki, bujaczki.
Wszystkie rzeczy można przynosić w godzinach otwarcia Biblioteki (pn-sb: 8.00-19.00, nd: 8.00-14.00).
Więcej informacji pod numerem telefonicznym 535 955 206.
Koncerty: Haydn i Bach
Filharmonia Krakowska w najbliższy weekend zaprasza także na dwa inne wydarzenia koncertowe:
– Koncert kameralny, który tym razem wypełnią kompozycje J. S. Bacha. Przed publicznością wystąpią skrzypek Piotr Pławner i klawesynista Marek Toporowski.
Kiedy: Niedziela 6 marca, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie https://filharmoniakrakow.pl/public/repertuar/koncert-kameralny-59
Spektakle: Współczesny Agamemnon i klasyczna Carmen
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomni w ten weekend dwie inscenizacje:
– „Agamemnon”. To uwspółcześniona wersja opowieści o tytułowej antycznej postaci. Bohater sztuki to nie tylko władca, dowódca, ale też mąż i ojciec robiący zakupy, który nie jest w stanie znieść kłamstw, płytkości i małości otaczającej go rzeczywistości. W postać na scenie wciela się Marcin Kalisz. Sztukę autorstwa Rodrigo Garcii reżyseruje Szymon Kaczmarek.
Kiedy: Scena Dom Machin, piątek 4 marca – niedziela 6 marca, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/agamemnon
– „Imię róży” w reż. Radosława Rychcika to inscenizacja powieści Umberta Eco jako historii zakazanej miłości – do kobiety, książek, mądrości, miłości braterskiej, wreszcie do Boga. W obsadzie m.in. Karol Kubasiewicz, Pola Błasik, Feliks Szajnert i Marcin Sianko, a także zastępujący grającego jedną z głównych ról Rafała Dziwisza – dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski.
Kiedy: Duża Scena, czwartek 3 marca – sobota 5 marca – godz.19.00, niedziela 6 marca – godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/imie-rozy
Opera Krakowska przypomina inscenizację dzieła, uznanego za archetyp gatunku operowego. „Carmen” Georgesa Bizeta to feeryczna i mroczna zarazem muzyka, której towarzyszy pełna emocji i namiętności historia miłosna. Krakowska publiczność obejrzy całość w adaptacji Laco Adamika, która miała swoją premierę w 2010 roku. Od tamtej pory cieszy się nieprzemijającym zainteresowaniem widzów. Tym razem w tytułową postać wciela się Monika Korybalska. W obsadzie także m.in. Tomasz Kuk, Iwona Socha, Adam Szerszeń i Paula Maciołek.
Kiedy: Piątek 4 marca/niedziela 6 marca – godz. 18.30.
Więcej informacji na stronie https://opera.krakow.pl/spektakle/carmen
Centrum Sztuki Mościce proponuje przebojową farsę w gwiazdorskiej obsadzie. Przed tarnowską publicznością wystąpi gościnnie ekipa ze stołecznego Teatru Capitol. Spektakl „Kochane pieniążki” w reż. Jerzego Bończaka to zawrotne tempo, komiczne sytuacje i przezabawne dialogi. W obsadzie m.in. Anna Korcz, Waldemar Obłoza, Lesław Żurek i Robert Wabich.
Kiedy: Niedziela 6 marca, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie https://csm.tarnow.pl/wydarzenie/1309,kochane-pieniazki-spektakl-teatru-capitol
Na Scenie MOS Teatru im. J. Słowackiego kolejne spotkanie z Grupą Impro Krk, która w swojej pracy bazuje na metodzie opracowanej przez Keitha Johnstone’a, jednego z prekursorów teatru improwizowanego na świecie. Inspiracją do przedstawień grupy są często sugestie padające z widowni, a scenariusz jako taki nie istnieje. Przedstawienia nie zawsze jednak bywają komediowe, zdarza się że widzowie mogą oglądać sceny wzruszające, inspirowane rzeczywistością.
Kiedy: Niedziela 6 marca, godz. 20.00.
Więcej informacji na stronie https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/impro-krk