Uciec z Wysp Owczych to nie tylko tytuł książki podróżniczej Kuby Witka, ale także marzenie wielu mieszkańców tego odległego archipelagu na Atlantyku.
Wyspy Owcze są piękne i dzikie, ale także trudne i surowe. Życie na nich wymaga odwagi, cierpliwości i solidarności. Kuba Witek spędził na Wyspach prawie dwa lata, poznając ich historię, kulturę i ludzi. Zaprzyjaźnił się z Farerami, którzy opowiedzieli mu o swoich zwyczajach, problemach i marzeniach. Niektórzy z nich chcieliby uciec z Wysp Owczych w poszukiwaniu lepszego życia, inni nie wyobrażają sobie opuszczenia swojej ojczyzny. Kuba Witek zebrał ich historie i doświadczenia w fascynującą relację z podróży po jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.
Wyspy Owcze, chociaż coraz liczniej odwiedzane przez podróżników, pozostają nadal daleką, dziką Północą. To świat, którego chce się doświadczyć, aby móc z niego uciec i potem za nim tęsknić.
Kuba Witek spędził na archipelagu prawie dwa lata. Przemierzył większość farerskich szlaków, doświadczając piękna i surowości natury, podczas wszystkich pór roku.
Jednak w tej podróży najważniejsze były spotkania z ludźmi. O mieszkańcach archipelagu nakręcił dwa filmy dokumentalne. Niezwykle bliskie jak na cudzoziemca więzi z Farerami pozwoliły mu poznać prawdziwe motywy owianego złą sławą polowania na grindwale. Miał też możliwość docenić nadzwyczajną solidarność wyspiarzy w pierwszych miesiącach pandemicznej izolacji.
„Uciec z Wysp Owczych” to także zapis z podróży w czasie – od trudnych początków pierwszych osadników do życia w dobrobycie, rodzącego nadmierny konsumpcjonizm. Współczesną historię archipelagu piszą także przedstawiciele całkiem licznej Polonii, do której należą pochodzący z Polski i cieszący się dużą sławą piłkarze.
Książka jest częścią multimedialnego projektu i jej treść została wzbogacona o filmy i serię mini-dokumentów autora.