Ukazała się książka pod tytułem „Śniadanie z cząstkami, czyli jak ugryźć fizykę kwantową”. Wydało ją Wydawnictwo Insignis. Jest to niezwykła opowieść o jednej z najbardziej fascynujących i tajemniczych dziedzin nauki.
Autorzy, Sonia Fernández-Vidal i Francesc Miralles, są zarówno pisarzami, jak i naukowcami. W przystępny i zabawny sposób wprowadzają czytelników w świat kwantów, gdzie rzeczywistość wydaje się być zupełnie inna niż ta, którą znamy z codziennego doświadczenia.
Książka jest pełna ciekawostek, anegdot i eksperymentów myślowych, które pokazują, jak fizyka kwantowa zmienia nasze postrzeganie świata i nas samych. To idealna lektura dla wszystkich, którzy chcą poznać tę niezwykłą dziedzinę wiedzy lub po prostu spędzić miło czas przy śniadaniu z cząstkami.
Ta książka to niezwykła opowieść… o fizyce kwantowej. Chwila, chwila, poczekajcie! Nie odkładajcie jej na półkę, naprawdę nie ma się czego obawiać. Po prostu przyjmijcie nasze zaproszenie na wyjątkowe śniadanie – i sprawdźcie, co się na nim wydarzy!
Jeśli zdecydujecie się zagłębić w lekturze, odkryjecie cudowny, zagadkowy świat. Fizyka kwantowa to jedna z najpiękniejszych i najbardziej zdumiewających teorii w nauce. Zawarte w niej prawa w zestawieniu z codziennym doświadczeniem wydają się zupełnie szalone, a przez to sprzeczne z intuicją. Kiedy tylko zanurzymy się w świat kwantów, nasze wyobrażenia o rzeczywistości, nawet tej najbardziej powszedniej, zaczynają się chwiać.
Sonia Fernández-Vidal, pisarka i doktorka fizyki kwantowej, oraz Francesc Miralles, pisarz i dziennikarz, zapraszają nas na niezwykłe, zaskakujące i przesympatyczne śniadanie, na które przybędą również Newton, Einstein, Heisenberg i inni słynni fizycy. Przy pysznych muffinkach i pączkach, kawie i soku pomarańczowym, odbędziemy fascynującą i pełną niesamowitych odkryć podróż aż do początków wszechświata. Dowiemy się, czym jest tak zwana boska cząstka, jak to możliwe, że jedna rzecz może być w dwóch miejscach jednocześnie, odwiedzimy przedziwne Kasyno Heisenberga, wejdziemy w stan superpozycji, spróbujemy przetunelować przez to i owo… i być może odsłonimy rąbek tajemnicy istnienia.
Więcej o książkach w magazynie Miasto i Ludzie: