Emitowanie akcji w celu pozyskania kapitału od inwestorów to powszechna praktyka w spółkach akcyjnych. Akcjonariuszem może zostać każdy, kto zdecyduje się na zakup, choćby ułamkowej części kapitału. Przedsiębiorstwo może inwestować nie tylko na giełdzie, ale i na rynku Forex. Warto dowiedzieć się więcej na temat zastosowania praktycznego narzędzia Fibonacciego.
Metoda pomiarowa Fibonacciego
Są narzędzia, które rzeczywiście sprawdzają się i są pomocne dla inwestorów, jednak nadal nie gwarantują sukcesu. Należy zdawać sobie sprawę, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Bardzo dużą popularnością wśród traderów cieszy się klasyczne zniesienie Fibonacciego. Jest to metoda pomiarowa. Przeglądając literaturę, można dowiedzieć się, że występuje podział na zniesienia wewnętrzne oraz zewnętrzne. Zniesienia wewnętrzne mają zastosowanie w pomiarach na rynkach korekt. Są niezwykle pomocne w wyznaczaniu obszarów zwrotnych, a także dotyczą inwestycji zgodnych z kierunkiem głównej tendencji. Ważna jest tutaj identyfikacja aktualnej tendencji rynkowej, co pozwala na rozpoznanie ruchów korekcyjnych, a to z kolei przekłada się na właściwe nałożenie siatki Fibonacciego. Trzeba też wiedzieć jak interpretować współczynniki, które będą odpowiadać kolejnym wzniesieniom. Warto wiedzieć, że fala wzrostowa jest impulsem po zakończeniu którego zaczyna się korekta spadkowa. I właśnie ona może wejść w znacznym stopniu w obszar ruchu wzrostowego. Każdy inwestor wie, że najważniejsze dla niego jest określenie poziomu, na którym zatrzyma się fala korygująca. Zniesienia Fibonacciego wskazują więc, jaki procent głównego impulsu wzrostowego zostaje zniesiony przez korektę. Jeżeli poziom fibo jest silny i rynek nie jest w stanie go pokonać, to strefa zwrotna zgrupowana jest poziomem S/R, który wzmacnia wymowę obszaru, co skłania inwestorów do zawierania nowych transakcji kupna, zgodnie z kierunkiem głównego trendu. Jeżeli chcesz rozpocząć inwestowanie, możesz skorzystać z Saxo broker, czyli broker duńskiego banku Saxo.
Zniesienia zewnętrzne – czy sprawdzają się one podczas inwestowania?
Wspomnieliśmy już, że jest jeszcze drugi typ zniesień Fibonacciego, czyli zniesienia zewnętrzne. Są one jednak mniej popularne. Przede wszystkim stosuje się jej jako technikę wyznaczania istotnych wsparć i oporów oraz poziomów docelowych. Za pomocą zniesień zewnętrznych można wyznaczyć na wykresie cen walor znaczącego maksimum i minimum w ostatnim czasie. Sami możecie zdecydować jaki interwał czasu będziecie brać pod uwagę analizując wykres. Do najsilniejszych współczynników należą w tym przypadku wartości wynoszące 127,2% oraz 161,8%. Wykorzystując zniesienie zewnętrzne można wyznaczyć miejsce zwrotne kolejnego impulsu, który jest zgodny z daną tendencją. Należy zdawać sobie sprawę, że zniesienia zewnętrzne, jak i wewnętrzne dobrze sprawdzają się na rynkach aktywnych, gdzie występuje duża płynność. Pamiętajcie jednak, że wszystkie strategie handlowe, które oparte są choćby na ciągu Fibonacciego nie wynikają z rzeczywistej sytuacji rynkowej. Określając poziom Fibonacciego wystarczy wykorzystać platformy handlowe, które będą mapować poziomy Fibonacciego na wykresie. Trzeba tutaj zidentyfikować punkt początkowy, a także wierzchołek cenowy w trendzie wzrostowym oraz najniższy punkt cenowy w trendzie spadkowym. Oznacza to, że trzeba wykorzystać poziomy 0% i 100%. Wykorzystując ciąg Fibonacciego można zoptymalizować swoją strategię handlową. Można go również wykorzystywać jako identyfikację poziomów wsparcia i oporu. Najczęściej wykorzystywany jest do ustalenia potencjalnych zysków.