W niedzielę, na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku odbyła się coroczna uroczystość upamiętniająca polskich bohaterów, którzy walczyli o naszą niepodległość.
W przeddzień Święta Niepodległości licznie zgromadzeni uczestnicy – przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich, harcerzy i mieszkańców regionu – oddali hołd poległym legionistom, dla których Łowczówek stał się miejscem spoczynku i symbolem niezłomnej walki o wolność ojczyzny.
Wśród obecnych gości byli m.in. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch oraz Radny Województwa Stanisław Sorys. Wicemarszałek Pagacz, przemawiając do zgromadzonych, nawiązał do niezwykłej symboliki Łowczówka, określając go jako „Polskie Termopile” – miejsce święte, będące sanktuarium narodowego poświęcenia.
„Można zadać pytanie, co kazało tym żołnierzom, w większości młodym chłopcom, tak poświęcać się i walczyć na śmierć. Decydowało wychowanie i miłość do Ojczyzny. Bo przecież w cieniach domów uczono, że Polska jeszcze nie zginęła, chociaż jej jeszcze nie było. Dlatego tak ważne jest, byśmy tak wychowywali młode pokolenie, że gdyby sytuacja się powtórzyła i zaszła taka konieczność, to stanęło do walki i było gotowe bronić Polski. To nasza ziemia. Mamy prawo i obowiązek jej bronić” – podkreślił wicemarszałek.
Centralnym punktem uroczystości była msza św. polowa, celebrowana przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, który w homilii zwrócił uwagę na głęboką wartość niepodległości. „Patrząc na ogromną ofiarę, jaka została złożona przez wielu naszych rodaków za wolność ojczyzny, pragniemy jeszcze mocniej uświadomić sobie, że nasze serca są najważniejszą przestrzenią wolności i niepodległości” – mówił biskup.
Podczas uroczystości Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar odczytał list Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, skierowany do uczestników obchodów. W wydarzeniu wzięli udział także parlamentarzyści – senator Włodzimierz Bernacki oraz posłanki Anna Pieczarka, Anna Paluch i Józefa Szczurek-Żelazko, a także dyrektor krakowskiego Oddziału IPN, Filip Musiał.
Odczytano apel pamięci, a żołnierze Wojska Polskiego oddali salwy honorowe na cześć poległych. Po oficjalnej części uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przed kaplicą cmentarną, oddając hołd tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę.
Wieczorem zgromadzeni przy ognisku śpiewali pieśni patriotyczne, degustując tradycyjną żołnierską grochówkę. Wspólne świętowanie, w atmosferze pełnej zadumy i wdzięczności, przypominało o tym, jak wielką wartością jest wolność oraz jak wiele poświęcenia wymagało jej wywalczenie.