Grupa Azoty, największa polska grupa kapitałowa chemiczna, poinformowała o wszczęciu wewnętrznych analiz dotyczących umów o zakazie konkurencji zawieranych w ostatnich latach. W związku z podejrzeniami o zawarcie niekorzystnych dla spółek umów, które mogły wyrządzić im szkodę, Grupa Azoty Puławy złożyła pierwsze zawiadomienie do prokuratury.
Jak poinformowała Monika Darnobyt, Rzeczniczka Prasowa Grupy Azoty, spółka ma obowiązek zgłaszać wszystkie przypadki, które mogą świadczyć o działaniach na szkodę spółki. – Grupa Azoty będzie konsekwentna w tym zakresie, szczególnie biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową, w której obecny zarząd zastał Grupę kilka miesięcy temu – podkreśliła Darnobyt.
W związku z rekordowymi stratami odnotowywanymi od IV kwartału 2022 roku, brakiem efektywnych działań naprawczych, realizowanymi inwestycjami oraz zawieranymi umowami, Zarząd Grupy Azoty S.A. zlecił przeprowadzenie kompleksowych audytów w spółkach z Grupy. Ich celem jest zbadanie funkcjonowania spółek w ostatnich latach oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
Pierwsze zawiadomienie do prokuratury, złożone w sierpniu br., dotyczyło Polskiej Fundacji Narodowej. Obecnie trwają analizy dotyczące innych umów, a w przypadku wykrycia kolejnych nieprawidłowości, Grupa Azoty nie wyklucza złożenia kolejnych zawiadomień.
Komunikat spółki
Grupa Azoty analizuje umowy o zakazie konkurencji z ostatnich lat. Pierwsze zawiadomienie trafiło do prokuratury.
Chodzi o analizę w zakresie zawierania w ostatnich latach niekorzystnych dla poszczególnych spółek Grupy umów o zakazie konkurencji, powodujących szkodę w spółkach. Pierwsze takie zawiadomienie, dotyczące zawarcia umowy o zakazie konkurencji już po ustaniu stosunku pracy zostało złożone przez Grupę Azoty Puławy do Prokuratury Rejonowej w Puławach.
Grupa Azoty sygnalizowała już wcześniej swoją krytyczną ocenę dla szeregu projektów i decyzji podejmowanych w poszczególnych spółkach w ostatnich latach. Mamy obowiązek zgłoszenia każdego przypadku, co do którego istnieje podejrzenie działania na szkodę spółki. Grupa Azoty będzie konsekwentna w tym zakresie, szczególnie biorąc pod uwagę w jak trudnej sytuacji finansowej obecny zarząd zastał Grupę kilka miesięcy temu – mówi Rzeczniczka Prasowa Grupy Azoty Monika Darnobyt.
Zgodnie z rekomendacją Zarządu Grupy Azoty S.A., w Grupie Kapitałowej trwają obecnie audyty w zakresie funkcjonowania spółek z Grupy w ostatnich latach. Audyty mają związek m.in. z rekordowymi poziomami strat, jakie Grupa odnotowywała od IV kwartału 2022 roku, brakiem realizacji efektywnych działań naprawczych, realizowanymi inwestycjami oraz zawieranymi umowami. Pierwsze zawiadomienie do prokuratury zostało złożone przez Grupę Azoty w sierpniu br. i dotyczyło Polskiej Fundacji Narodowej.