Grupa Azoty podpisała strategiczną umowę z ukraińską Grupą Agroprosperis na dostawy nawozów NPK. Pierwsza partia produktów trafiła na Ukrainę w grudniu, a kolejne dostawy zaplanowano na styczeń bieżącego roku.
Wojciech Węgrzynek, Dyrektor Pionu Handlowego Grupy Azoty S.A., podkreśla znaczenie tej współpracy: „Grupa Azoty jest pewnym partnerem biznesowym o szerokiej ofercie produktowej, przygotowanej na obsługę dużego i wymagającego rynku, jakim jest Ukraina. Nasz potencjał będziemy potwierdzać w nadchodzących okresach, poprzez zwiększanie aktywności handlowej w tym kierunku oraz rozwijanie odpowiednich rozwiązań logistycznych”.
Kluczowy rynek i rola nawozów NPK
Ukraina, gdzie sektor rolniczy odpowiada za 10,9% PKB, stanowi strategiczny rynek dla sprzedaży nawozów wieloskładnikowych. Produkty NPK wspierają maksymalizację wydajności rolnictwa, zapewniając wysokiej jakości plony. Współpraca z Grupą Azoty to dla Agroprosperis istotny krok w kierunku zapewnienia terminowości i jakości operacji dla 41 gospodarstw oraz partnerów rolników w całym kraju.
Volodymyr Khochai, dyrektor AP Import, komentuje: „W ciągu 10 lat obecności na rynku ukraińskim naszym głównym priorytetem był bezpośredni import środków produkcji rolnej od kluczowych światowych dostawców. Zależy nam na rozwijaniu strategicznego partnerstwa z Grupą Azoty”.
Szeroka oferta produktowa Grupy Azoty
W ofercie Grupy Azoty znajdują się nawozy azotowe megAN, azotowo-siarkowe Saletrosan, Siarczan Amonu macro i select oraz wieloskładnikowe Polifoska 8 (NPK 8-24-24+9) i Polifoska 6 (NPK 6-20-30+7). Produkty te dedykowane są do uprawy rzepaku, słonecznika czy buraka cukrowego. W najbliższej przyszłości oferta zostanie wzbogacona o nawozy z mikroelementami, co pozwoli na rozszerzenie ich zastosowania.
Agroprosperis – wsparcie dla ukraińskich rolników
Grupa Agroprosperis dostarcza rolnikom na Ukrainie kompleksowe wsparcie, obejmujące dystrybucję środków produkcji, finansowanie poprzez bank Agroprosperis, logistyki oraz eksport plonów i przetworzonych produktów na rynki światowe.
Współpraca obu grup to znaczący krok w umacnianiu relacji polsko-ukraińskich na rynku rolniczym, który odgrywa kluczową rolę w gospodarce regionu.