Miłość, pasja i nadzieja na tle artystycznego Krakowa – kolejna powieść Marii Rodziewiczówny wraca na półki księgarń.
Wydawnictwo MG nie zwalnia tempa w przypominaniu czytelnikom dorobku jednej z najważniejszych pisarek przełomu XIX i XX wieku. Do księgarń właśnie trafiła Jerychonka – kolejna powieść Marii Rodziewiczówny, która po latach nieobecności znowu zachwyca stylem, tematyką i emocjami.
To historia o odradzającej się nadziei, sile charakteru i miłości wystawionej na próbę, a wszystko to osadzone w klimatycznym Krakowie przełomu wieków.
Po studiach w Paryżu i we Włoszech do Krakowa wraca malarka Magda Domontówna. Szybko okazuje się, że nie jest to jedynie powrót do rodzinnego miasta, ale także konfrontacja z przeszłością. Na jej drodze ponownie staje Filip – dawny przyjaciel i artysta, dziś owładnięty uczuciem do pięknej, ale zamężnej baronowej.
Magda, mimo własnych emocji, staje się opiekunką i podporą dla Filipa, który nie potrafi uwolnić się spod wpływu kobiety, dla której jest jedynie chwilową rozrywką. Ale i Magda nie jest wolna od uczuć – musi zdecydować, czy serce podąży za rozumem, czy może zapłaci za swoje wybory wysoką cenę.
Tytułowa jerychonka – róża jerychońska – to nieprzypadkowy symbol. Ta niezwykła roślina, znana z umiejętności przetrwania w najtrudniejszych warunkach i ponownego rozkwitu, staje się metaforą losów bohaterów. To powieść o wytrwałości, sile ducha i odnajdywaniu siebie na nowo – nawet wtedy, gdy wszystko zdaje się wskazywać na upadek.
Nowe wydanie Jerychonki to kolejna pozycja w serii wznowień klasyki spod pióra Rodziewiczówny, które od 2023 roku sukcesywnie publikuje MG. Czytelnicy zdążyli już na nowo zakochać się w takich powieściach jak Dewajtis, Magnat, Klejnot, Kądziel, Nieoswojone ptaki czy Błękitni. Każda z tych historii pokazuje nie tylko losy indywidualnych bohaterów, ale i bogactwo kulturowe i społeczne dawnej Rzeczypospolitej.
Dlaczego warto sięgnąć po Rodziewiczównę właśnie teraz?
Maria Rodziewiczówna to nie tylko mistrzyni pióra, ale też postać o niezwykłej biografii – społeczniczka, działaczka na rzecz kobiet i polskiej wsi, osoba głęboko zakorzeniona w tradycji, ale z otwartym spojrzeniem na przyszłość. Jej bohaterowie, choć często związani z realiami Kresów, mierzą się z dylematami, które do dziś są aktualne – wybory moralne, walka o tożsamość, trudne relacje międzyludzkie, siła kobiet, potrzeba niezależności.
Wznowienia przygotowane przez Wydawnictwo MG to nie tylko ukłon w stronę literackiej klasyki, ale i zaproszenie do świata, w którym wartości takie jak lojalność, honor, miłość i praca mają pierwszoplanowe znaczenie. Jerychonka idealnie wpisuje się w ten nurt – to historia pełna emocji, napięcia, a zarazem czułości wobec ludzkich słabości.
Dla tych, którzy jeszcze nie znają twórczości Rodziewiczówny, to doskonały moment, by rozpocząć literacką przygodę. A dla tych, którzy wracają – kolejna okazja, by na nowo odkryć bogactwo jej opowieści.

O innych książka Marii Rodziewiczówny piszemy tutaj.