Proponujemy zapoznanie się z nowościami Wydawnictwa Dwie Siostry, które wydaje piękne, mądre i pomysłowe książki dla dzieci i młodzieży. Przypomina klasykę i promuje nowatorstwo. Wyławia wyjątkowe książki ze świata i podbija go dziełami polskich autorów. Jako jedyni w Polsce zdobyli tytuł Najlepszego Europejskiego Wydawcy Dziecięcego Roku.
W księgarniach znajdziemy już
Sylvia Vanden Heede
Felek i Tola. Gdzie jest lód?
Ilustracje: Thé Tjong-Khing, tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Kiedy dzika świnia zakocha się w pingwince, to nie ma żartów. Zwłaszcza gdy zechce podbić jej serce z pomocą… prawdziwego zbira! Siódmy tom kultowego cyklu o przygodach łakomego lisa i rezolutnej zajączki. Lis Felek i zajączka Tola odkrywają dziwne ślady na śniegu. Czyżby szła tamtędy jakaś kaczka?
Nic podobnego! Okazuje się, że w domku na płocie zamieszkała Pinga Winga – pingwinka z dalekiego południa. Dzik Dzidek zakochuje się w Pindze od pierwszego wejrzenia i wymyśla niecny plan, by zdobyć jej serce. Tylko czy to na pewno dobry pomysł, żeby w takich sprawach korzystać z pomocy Kundla, zbira do wynajęcia? Cykl „Felek i Tola” powstał z myślą o dzieciach uczących się czytać. Dzięki prostemu językowi i podziałowi na krótkie rozdziały doskonale nadaje się na pierwszą samodzielną lekturę lub do wspólnego rodzinnego czytania. Jego wielkim atutem są zabawne ilustracje holenderskiego mistrza grafiki książkowej Thé Tjong-Khinga. Seria przez lata rozrosła się do kilkunastu tomów, zdobyła ogromną popularność w Belgii i Holandii i została przetłumaczona na wiele języków.
Polecamy także poprzednie części: „Felek i Tola”, „Felek i Tola. Do zobaczenia”, „Felek i Tola na wyspie”, „Felek i Tola i porywacze”, „Felek i Tola. Co słychać?” oraz „Felek i Tola. Dzik jest dziki”.
Katharina von der Gathen
Odpowiedz mi! Nowe pytania.
Dzieci znów pytają o intymne sprawy
ilustracje: Anke Kuhl, tłumaczenie: Anna Magdziarz
Przydałoby się rodzicom „Odpowiedz mi!”, ale dzieci nie przestają pytać? Sporo już wiecie, ale chcecie wiedzieć jeszcze więcej? Mamy coś dla was: drugi zbiór przystępnych odpowiedzi na dziecięce pytania o sprawy związane z ciałem, dojrzewaniem i seksualnością.
Czy to wstyd nosić stanik w wieku 9 lat? Co to jest mutacja? Czy zwierzęta też mają okres? Czy w czasach rycerzy ludzie też mieli pryszcze? Co zrobić, gdy się dostanie okres? Jaka jest różnica między zakochaniem a miłością? Jakie brzydkie słowo jest najpopularniejsze? Jak to jest się całować? Czy seks jest jak porno? Jak powstają pięcioraczki? W „Odpowiedz mi!” Katharina von der Gathen, niemiecka edukatorka seksualna, zebrała pytania, które podczas prowadzonych przez nią warsztatów zadawali uczniowie szkół podstawowych. I na wszystkie udzieliła odpowiedzi – rzetelnych, ale niepozbawionych poczucia humoru i dostosowanych do dziecięcej wrażliwości. Na tym się jednak nie skończyło – dzieci wciąż pytały! A z odpowiedzi powstała kolejna książka: „Odpowiedz mi! Nowe pytania”. Seksualność to trudny temat, ale dorośli nie powinni zostawiać dzieci bez odpowiedzi. Ta książka może być bardzo pomocna – tekst dostarcza wielu wyjaśnień i punktów wyjścia do rozmowy, a dowcipne ilustracje doskonale rozładowują atmosferę.
Nowe wydania znanych już tytułów
Judith Schalansky
Atlas wysp odległych. Pięćdziesiąt pięć wysp, na których nigdy nie byłam i nigdy nie będę.
Nowe, rozszerzone wydanie wysmakowanego albumu, w którym literatura łączy się z kartografią, by zabrać czytelnika w niezwykłą podróż po tajemniczych lądach.
Portretując pięćdziesiąt pięć odległych wysp rozsianych na pięciu oceanach, Judith Schalansky udowadnia, że atlas geograficzny to najbardziej poetycka z książek. Z pracowicie zebranych relacji historycznych i danych naukowych wysnuwa intrygujące literackie miniatury. Zestawiając je z subtelnymi całostronicowymi mapami, tworzy całość o wielkiej mocy oddziaływania na wyobraźnię. Jedyną w swoim rodzaju, romantyczną książkę-marzenie, która zachwyci wszystkich miłośników wyimaginowanych podróży.
Ta wspaniała książka sięga do prawdziwego sedna podróży – to już nie nerwowe i kompulsywne przemieszczanie się po świecie z popularnym przewodnikiem w ręku, lecz spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata. Określenie „palcem po mapie” nabiera tutaj zupełnie innego znaczenia – staje się poznawaniem bardzo osobistym, wręcz zmysłowym. Zgadzam się z Autorką: kartografia powinna zostać uznana za rodzaj literatury, a atlas należy traktować jak tom poetycki. ● Olga Tokarczuk
Pierwsze wydanie „Atlasu wysp odległych” (2009) od razu wzbudziło zachwyt zarówno swoją koncepcją, jak i oprawą graficzną. Atlas zdobył tytuł Najpiękniejszej Niemieckiej Książki roku 2019 i stał się międzynarodowym bestsellerem. Został przetłumaczony na 20 języków – a także zainspirował licznych naśladowców. W nowym wydaniu autorka powraca do wcześniej opisanych wysp, by zaktualizować niektóre informacje, a także dodaje pięć zupełnie nowych miejsc. Atlas wysp odległych to zachęta do wędrówek w wyobraźni, inspirujący intelektualny spacer tropem idei takich jak mit raju, eksploracja i różne wymiary izolacji czy fantazje o idealnych, odciętych od świata społecznościach.
Aleksandra Cieślak
Książka do zrobienia. Twórz i odkrywaj siebie.
Kreatywna książka dla młodzieży i dorosłych, dzięki której Twoje twórcze „ja” rozkwitnie, a Ty lepiej poznasz siebie.
W dzieciństwie wszyscy potrafimy czerpać radość z tworzenia. Ale im bardziej dorastamy, tym więcej z nas traci tę umiejętność. Coraz trudniej nam znaleźć czas na rysowanie, malowanie, bazgranie, wymyślanie historii. Coraz rzadziej pozwalamy sobie na tworzenie dla przyjemności. A przecież niezależnie od tego, ile masz lat, gdzie się uczysz, studiujesz czy pracujesz, ile udało ci się już zobaczyć, przeczytać i przeżyć – masz w sobie twórcze „ja”: zdolność i potrzebę tworzenia. „Książka do zrobienia” pomoże Ci o nie zadbać: odnaleźć twórczą radość, rozwinąć własną kreatywność i zajrzeć w głąb siebie. To intuicyjny przewodnik po procesie tworzenia, który rozbudzi Twoją wyobraźnię i umiejętność kreatywnego myślenia. Otwórz tę książkę, by oderwać się od codzienności i dać sobie czas na przyjemność płynącą z tworzenia. Będzie to także czas na spotkanie z samym lub samą sobą – bo twórczość to również sposób na poznawanie siebie. Znajdziesz w niej blisko 140 inspirujących ćwiczeń, które wciągną cię w twórczy proces. Łączy je motyw książki i etapów jej tworzenia.
W kolejnych rozdziałach przećwiczysz gest kreacji, zbadasz potencjał liter i typografii, poeksperymentujesz ze słowem, połączysz je z obrazem, wypróbujesz moc kompozycji i staniesz przed pytaniem, jak to wszystko może połączyć się w książkę. Zważ natchnienie, przetłumacz słowa na kolory, uczesz myśli, zrób psychoanalizę literom, rozciągnij czas z Salvadorem Dalim i zbuduj Merzbau z Kurtem Schwittersem. A przy tym przyglądaj się sobie: stwórz drzewo genealogiczne swojej wyobraźni i swoje wirtualne alter ego, narysuj mapę swojej przestrzeni, maskę, za którą się chowasz, i gębę, którą przyprawiają ci inni, napisz początek swojej autobiografii i przygotuj sobie ostatnie zdanie… Pozwól sobie na twórczą zabawę w najlepszym (czytaj: własnym) towarzystwie. W poszczególnych kreatywnych wyzwaniach będą towarzyszyć Ci także Francis Bacon i Bruce Lee, Marcel Proust i Barbarella, Markiz de Sade i Sean Connery, Akira Kurosawa i rodzina Addamsów, Andy Warhol i Józef K., Witkacy, Charles Bukowski, Salman Rushdie i wielu, wielu innych. „Książka do zrobienia” została nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem BolognaRagazzi w kategorii książek o sztuce.
Ola Rusina
„Morele rozkwitają nocą”
tłumaczenie: Joanna Majewska-Grabowska, projekt okładki: Ewa Stiasny
seria: „Seria z Poczwarką”
Czy można zaprzyjaźnić się z… dronem? W świecie, w którym pole maku z dnia na dzień staje się polem minowym, wiele rzeczy przestaje dziwić. Opowieść o niezwykłej znajomości, potędze wyobraźni i codziennym życiu w rzeczywistości zmienionej przez wojnę.
Mam taką teorię, że życie w czasie wojny robi się… jakby mniej zauważalne. Chowa się. Ale się nie zatrzymuje. Ludzie mniej się śmieją, ale nadal się uśmiechają. Latarnie w miastach zapalają się później. A drzewa rozkwitają w nocy, kiedy nikt nie widzi.
Jest 2015 rok. Dziewięcioletni Ustym mieszka w miasteczku niedaleko okupowanego przez Rosjan Doniecka. Odkąd wybuchła wojna, jego świat stopniowo się zmienia: pobliskie pole zostaje zaminowane, przestaje działać szkoła, zaczynają się ostrzały. Gdzieś w pobliżu stacjonuje Mistrz – żołnierz ochotnik obdarzony niezwykłą wyobraźnią. Ustym i Mistrz nigdy się nie poznają. Poznają jednak Esa – zagubionego mówiącego drona, który staje się ich wspólnym przyjacielem. To on pomaga im zmierzyć się z nową, niełatwą rzeczywistością. Bo choć mało kto go widzi i słyszy, Es może zobaczyć bardzo wiele – i sprawić, by jego przyjaciele znów przenieśli się w miejsca, do których dostęp odebrała im wojna. „Morele rozkwitają nocą” to książka nie tylko o wciąż trwającej wojnie w Ukrainie, ale też o tym, co niezmiennie ważne – o przyjaźni, nadziei i ocalającej sile wyobraźni.
„Seria z Poczwarką” to działające na wyobraźnię powieści dla tych, którzy zaczynają dorastać, w głowie mają mnóstwo pytań i chcą być traktowani serio. Dzięki wyrazistym bohaterom i bohaterkom mogą spojrzeć na świat z innej perspektywy – i być może zobaczyć go całkiem inaczej niż do tej pory.
Ola Rusina (ur. 1995) – ukraińska pisarka, tłumaczka z języka polskiego i dziennikarka. Studiowała polonistykę i dziennikarstwo, współpracowała między innymi z „Ha!Artem” i „Nową Europą Wschodnią” oraz portalami „Barabooka” i „Chytomo”. Pierwszy zbiór opowiadań wydała już jako szesnastolatka. Jej książki dla dzieci i młodzieży otrzymały liczne wyróżnienia (w tym nominacje do prestiżowej nagrody „Ukraińska Książka Roku BBC”), doczekały się też adaptacji scenicznych.
Kate DiCamillo
„Beverly. Tu i teraz“
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska, projekt okładki: Ewa Stiasny
seria: „Seria z Poczwarką”
Kiedy Beverly była mała, marzyła, by zostać włamywaczką i otwierać sejfy. Teraz ma czternaście lat i postanawia rozpocząć życie na własnych zasadach. Ostatnia część cyklu o przygodach trzech przyjaciółek z niewielkiego amerykańskiego miasteczka.
Beverly stała bez słowa.
– No, kim ty w ogóle jesteś, co? – atakował Tommy.
Kim była? Była kimś, kto kiedyś miał psa. Kimś, kogo ojciec kiedyś trzymał za rękę. Kto wczoraj trzymał za rękę Elmera i tańczył z nim. Była przyjaciółką Raymie. I Louisiany – mimo że ta wyjechała. Kimś, kto wiedział, czym jest lapis lazuli i że można go zmiażdżyć, by namalować piękne skrzydła. Była kimś, kto chciał, żeby świat wyglądał inaczej. Kimś, kto pragnął zmiany.
Niepokorna Beverly uciekała z domu wiele razy. Tym razem jednak nie ucieka, lecz odchodzi. Odkąd straciła ukochanego psa, nic jej tam już nie trzyma. Nie ma żadnych złudzeń ani oczekiwań, chce po prostu gdzieś się zahaczyć i uniezależnić od innych. W końcu już od dawna była zdana głównie na siebie.
Szybko się orientuje, że w nowym życiu można się spodziewać wszystkiego. Gwiazdki w lipcu (przełożonej na sierpień). Prawdy objawionej w apokaliptycznych komiksach. A nawet tego, że niektórzy ludzie mogą zasługiwać na zaufanie. Na przykład staruszka z przyczepy kempingowej – niepoprawna optymistka i entuzjastka gry w bingo – czy zatrudniony w sklepie nieśmiały chłopak, który kocha sztukę. I choć Beverly się przed tym broni, stopniowo nawiązuje z nimi coraz bliższe relacje. Czy ten przydrożny kemping, w którym wylądowała całkiem przypadkiem, to jej nowe miejsce na ziemi? „Beverly. Tu i teraz” to przenikliwa i dowcipna opowieść o odwadze, tęsknocie i nie zawsze łatwej przyjaźni. A także o mocy szczegółów, które – jak pewne poetyckie zdanie wydrapane na szybie budki telefonicznej – potrafią czasami całkiem zmienić to, na co patrzymy.
Polecamy także poprzednie części cyklu: „Raymie. Weź mnie za rękę” i „Louisiana. Powrót do domu”.
Kate DiCamillo (ur. 1964) – bestsellerowa amerykańska autorka literatury dla dzieci i młodzieży. Jej książki cieszą się ogromną popularnością czytelników – sprzedały się w 37 milionach egzemplarzy i zostały przełożone na kilkanaście języków. W Polsce ukazały się m.in. „Dzięki tobie Winn-Dixie”, „Dzielny Despero” i zekranizowany w 2022 roku „Tygrys się budzi”. Za swoją twórczość pisarka otrzymała wiele nagród, w tym prestiżowy Medal Newbery’ego. Była też ambasadorką literatury młodzieżowej z inicjatywy Biblioteki Kongresu.
Sabine Lemire
Mira #2
#tata #miłość #domnabarce
Ilustracje: Rasmus Bregnhøi, tłumaczenie: Zuzanna Zywert. Seria: Mira
Przeprowadzka na barkę to nie byle co, zwłaszcza gdy nie umiesz pływać. Nowy pokój, nowi sąsiedzi, nowa przyjaciółka – a to wcale nie najważniejsze zmiany, które czekają Mirę tego lata! Drugi tom zabawnej, nagradzanej serii komiksowej dla młodszych nastolatków.
Nowy, pływający dom, w którym Mira będzie mieszkać z mamą i jej chłopakiem Joakimem, jest po prostu super. Jeszcze fajniejsza jest nowa kumpelka Liva, kolekcjonerka dziwnych przedmiotów. Ale pierwsze spotkanie z nigdy niewidzianym tatą – to coś, co w życiu zdarza się tylko raz. Mira jest cała w nerwach: przecież ona i tata prawie nic o sobie nie wiedzą! A jeśli jej największe marzenie okaże się rozczarowaniem? „Mira #2” to historia o nowym domu i nowej rodzinie, o życiu w dwóch miejscach naraz i o marzeniach, które zwykle spełniają się trochę inaczej, niż się spodziewamy. W tej pełnej humoru i trafnych obserwacji serii komiksowych opowieści o małych i wielkich wyzwaniach dorastania młodsze nastolatki na pewno odnajdą wiele sytuacji doskonale im znanych z domowej i szkolnej codzienności.
W 2018 i 2020 roku seria o Mirze została uznana za najlepszy duński komiks dla dzieci i młodzieży, w 2019 była nominowana do Deutscher Jugendliteraturpreis, a w 2023 roku otrzymała prestiżową nagrodę Søren Gyldendal za książkę dla dzieci. Została też przetłumaczona między innymi na angielski, francuski, niemiecki i czeski.
Clare Balding
„Koń, który nauczył się tańczyć”
Ilustracje: Tony Ross, przekład: Małgorzata Glasenapp
Tańczący koń? Wojownik, zwany Wojtkiem, niejednym potrafi zaskoczyć! Trzeci tom wciągającej serii dla młodych miłośników i miłośniczek jeździectwa.
Choć koń wyścigowy Wojownik nigdy nie wydawał się szczególnie wojowniczy, zdążył pokazać, że to imię do niego pasuje. Najpierw wziął udział w wielkiej gonitwie, a chwilę potem przetrwał straszliwe porwanie. Teraz, kiedy zakończył karierę sportową, pora na nowe wyzwania – tylko jakie?
To zadanie dla Charlie Bass i jej przyjaciółki! Polly, częściowo sparaliżowana po wypadku, nie wyobraża sobie życia bez koni, a z Wojownikiem zawsze łączyła ją wyjątkowa więź. Kiedy dziewczynki dowiadują się o instruktorce jeździectwa, która od lat pracuje z osobami z niepełnosprawnościami, wszystko zaczyna się układać w logiczną całość. Charlie i Polly opracowują szczegółowy plan działania. Tylko co powiedzą na to rodzice Polly, pełni obaw o jej bezpieczeństwo? „Koń, który nauczył się tańczyć” to pełna humoru opowieść o przyjaźni, determinacji i podążaniu za marzeniami niezależnie od okoliczności. O wcześniejszych przygodach Charlie i Wojownika przeczytacie w książkach Koń, który nie chciał się ścigać i Koń, który zniknął.
Clare Balding – brytyjska pisarka i dziennikarka sportowa, prezeska brytyjskiej Ligi Rugby. Studiowała na Uniwersytecie Cambridge. Pochodzi z rodziny o tradycjach jeździeckich, jest córką słynnego trenera. Sama marzyła o zwycięstwie w gonitwie Grand National i starcie w olimpiadzie. Te marzenia się nie spełniły – ale zarówno w olimpiadach, jak i w najważniejszych wyścigach konnych uczestniczyła jako ceniona komentatorka sportowa. Jej książki odzwierciedlają te doświadczenia – pasję, determinację, a także miłość do sportu i zwierząt.
Na przełomie lutego i marca mamy gratkę dla (małych i dużych) fanów Ulicy Czereśniowej!
„Dom na ulicy Czereśniowej” Rotraut Susanne Berner to nowa odsłona kultowej wyszukiwanki połączona z rymowanym tekstem!
Pamiętacie dwupiętrowy dom z ogrodem, który stoi przy ulicy Czereśniowej? Wyobraźcie sobie, że nie ma przedniej ściany. Zajrzyjcie do środka i poznaj jego mieszkańców, ich zajęcia i zwyczaje. Pełne szczegółów ilustracje i rymowany tekst pozwolą Wam zwiedzić cały dom – od strychu po parter – oraz rozejrzeć się po ogrodzie
A znacie stworzony przez autorkę Czereśniowej cykl o Karolku? Te proste, obrazkowe historie dotyczące bliskich dziecku tematów Susanne Rotraut Berner zakrasza typowym dla siebie przewrotnym (czasem nawet ciut antydydaktycznym) humorem. Pod koniec lutego ukazują się trzy kolejne części przygód niesfornego króliczego malucha: „Karolek jedzie na zakupy”, „Karolek ma siostrzyczkę” i „Przygody Karolka”.