Współuzależnieni. Jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje z osobami uzależnionymi. Autorką poradnika jest Joanna Flis, psycholożka, psychoterapeutka uzależnień i współuzależnień.
Świat osób współuzależnionych jest bezlitosny. Pora przyjrzeć mu się z bliska. Ta książka jest o tym, jak będąc w takiej relacji nie zgubić siebie i znaleźć właściwą drogę. Polecam! Martyna Wojciechowska
Polecam tę lekturę. Akceptacja choroby kogoś bliskiego to przede wszystkim akceptacja zmian, jakich trzeba dokonać w sobie. Wyrusz w tę drogę, jeżeli nie lubisz życia w cieniu czyjegoś nałogu. I nie oglądaj się za siebie… Ewa Woydyłło-Osiatyńska
Ludziom żyjącym z kimś, kto jest uzależniony, towarzyszy ciągły stres oraz brak poczucia bezpieczeństwa. Cierpią w ciszy całymi latami, próbując walczyć o jej/jego zdrowie. Ich potrzeby i komfort życia schodzą na dalszy plan. Zaczynają chorować, nie zdając sobie z tego sprawy, a ich współuzależnienie staje się często motorem napędowym uzależnienia bliskiej osoby.
Lepszy pijący mąż niż żaden.
Muszę wszystko znieść i wytrzymać, bo dzieci powinny mieć matkę.
Gdy mój syn mi obiecuje, że więcej nie będzie ćpać, wierzę mu i odpuszczam. Do kolejnego razu…
Kiedy rodzice pili, byłam odpowiedzialna za swoje młodsze rodzeństwo. To przecież naturalne, że o rodzinę trzeba dbać w każdej sytuacji.
To jedne z najczęstszych przekonań osób współuzależnionych.
Współuzależnieni. Jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje z osobami uzależnionymi to pierwszy na polskim rynku poradnik dla osób współuzależnionych. Merytoryczny, profesjonalny, ale napisany w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego. Zawiera praktyczne ćwiczenia przeprowadzane podczas sesji terapeutycznych. Autorka tłumaczy uniwersalne mechanizmy leżące u podstaw każdego uzależnienia (nie ogranicza się do jednego typu, np. od alkoholu czy komputera), i współuzależnienia. Joanna Flis pokazuje, jak budować zdrowe relacje z osobą uzależnioną, ale przede wszystkim mobilizuje do pracy nad sobą i walki o swój dobrostan.
Pozycja, jakiej cała polska psychoedukacja potrzebowała. W świecie, w którym problemem jest uzależnianie nie tylko od substancji, ale coraz to nowych zachowań, nie można zapomnieć o problemach osób, które żyją obok uzależnionych i chcą sprostać tej rzeczywistości. To właśnie dla nich jest ta książka. Natalia Ziopaja, @psychologiczne ciekawos
ci
Czytając książkę, lubię zaznaczać w niej kolorem ważne, ciekawe, odkrywcze fragmenty. Książkę Joanny Flis pokolorowałam całą. Solidna dawka wiedzy połączona z poradnikiem i ćwiczeniami zachęcającymi do pracy nad sobą, wszak sam wgląd w problem przecież nie wystarczy. Natalia „Nishka” Tur
Książka Współuzależnieni. Jak zatroszczyć się o siebie i budować zdrowe relacje z osobami uzależnionymi nie zastąpi właściwej terapii, ale może być jej pierwszym etapem.
Joanna Flis, psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka uzależnień i współuzależnienia, psychoterapeutka systemowa w procesie certyfikacji, naukowczyni na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania na rodzinami alkoholowymi, pedagożka, ekspertka ds. e-uzależnień w Fundacji dbam o mój z@sięg . Poza pracą terapeutyczną prowadzi szkolenia dla poradni psychologicznych, ośrodków psychoterapii, czy nauczycieli na temat zdrowia psychicznego osób nieprawidłowo korzystających z rzeczywistości cyfrowej. Popularyzuje wiedzę na temat zdrowia psychicznego na łamach czasopism, na konferencjach i w mediach.