W ciągu ostatnich kilku miesięcy Wincenty Witos, wybitny działacz ludowy i trzykrotny premier Polski, został pośmiertnie uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa oraz Powiatu Tarnowskiego. Uchwały w tej sprawie podjęły Rady Miejskie i Powiatowe, a stosowne dokumenty zostały umieszczone w historycznej kamienicy przy ulicy Piłsudskiego 5, gdzie mieści się biuro Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Jak przypomniał Jan Hebda, tarnowski historyk i badacz dziejów ruchu ludowego w regionie, budynek ten od ponad 100 lat jest ściśle związany z historią ludowców. W jego murach gościł również sam Wincenty Witos.
Hebda podkreślił również ogromną rolę Czesława Romaniewskiego w doprowadzeniu do nadania Witosowi honorowych tytułów. To właśnie jego zaangażowanie i determinacja doprowadziły do tego zasłużonego wyróżnienia dla wybitnego polityka z Wierzchosławic.
Czesław Romaniewski, inicjator nadania honorowego obywatelstwa Witosowi w Tarnowie, podkreślił również znaczącą rolę posła PSL-u Władysława Kosiniaka-Kamysza w całym procesie.
„Poseł Kosiniak-Kamysz był ojcem chrzestnym nadania honorowego obywatelstwa Witosowi w Tarnowie. To on zainicjował tę ideę i konsekwentnie dążył do jej realizacji. Dzięki jego zaangażowaniu i wsparciu udało się doprowadzić do tego, że jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku został uhonorowany w ten wyjątkowy sposób” – powiedział Romaniewski.
Wśród znamienitych gości uroczystości znaleźli się m.in. wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar oraz prezydent elekt Tarnowa Jakub Kwaśny. Ważne jest, aby dodać, że Jakub Kwaśny, jeszcze jako przewodniczący Rady Miejskiej Tarnowa, odegrał kluczową rolę w procesie nadawania Witosowi honorowego obywatelstwa, podpisując się pod stosowną uchwałą.
Oprócz wyżej wymienionych osób, w uroczystości wzięli również udział: Zbigniew Karciński – radny powiatowy PSL-u, Adam Biedroń – radny powiatowy PSL-u, Maciej Włodek – radny miejski PSL-u i profesor Stanisław Sorys – radny wojewódzki PSL-u.
Nadanie Wincentemu Witosowi tytułów Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego to symboliczny gest upamiętniający postać tej wybitnej postaci i podkreślający jej znaczenie dla historii Polski i regionu. To również zobowiązanie do kontynuowania jego dzieła i budowania lepszej przyszłości dla kraju. Tekst i fot. (Smol)
Jaka była historia kamienicy przy Piłsudskiego 5? O jej związkach z ruchem ludowym opowiada tarnowski historyk Jan Hebda:
Dlaczego ludowcy, co roku 12 maja, będą obchodzili w Tarnowie rocznicę zamachu majowego 1926, tłumaczy Czesław Romaniewski:
Obejrzyjcie fotogalerię z wydarzenia:
Zobaczcie także materiały archiwalne:
Prawnuk Witosa odebrał honorowe obywatelstwo Tarnowa dla pradziadka
Chcesz wspomóc redakcję, kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie. Już jest nowy numer.