DĄBROWA TARNOWSKA. W czwartkowe popołudnia 19 i 26 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się warsztaty tworzenia podcastu dla chętnych uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i Zespołu Szkół nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Zajęcia składały się z dwóch modułów: teoretycznego oraz praktycznego. Podczas pierwszego spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym charakteryzują się podcasty, gdzie można ich słuchać i dlaczego cieszą się one rosnącą popularnością. Następnie omówione zostały poszczególne kroki, które należy podjąć, aby podcast założyć i nagrywać audycje.
Młodzi ludzie zgłębili wiedzę m.in. o tym, jaki sprzęt jest potrzebny do rejestracji dźwięku oraz nad jakimi aspektami należy się zastanowić przed założeniem podcastu. Drugie spotkanie miało charakter praktyczny. Uczniowie poznali Audacity, czyli program do obróbki dźwięku oraz mieli okazję na nim popracować. Dodatkowo dowiedzieli się, z jakich źródeł legalnie czerpać muzykę do swoich audycji i gdzie szukać darmowych fotografii oraz grafik do okładki podcastu. Na koniec omówiony został proces umieszczenia nagrania w serwisie hostingowym, jego promocji i dystrybucji.
Z uczniów biorących udział w spotkaniach wyłoniono dwie chętne osoby, które poprowadzą odcinek bibliotecznego podcastu „Bibliowrotek” pt. „Z poezją dorastanie”. Podczas ich wywiadu przeprowadzonego z córką i wnuczką patronki MBP słuchacze poznają poetkę od strony prywatnej. Młodzież wykona research oraz opracuje pytania i scenariusz rozmowy. Audycja powstanie „in memoriam” zmarłej przed czterdziestu laty poetki ziemi dąbrowskiej. Warsztaty przeprowadziła Edyta Więcek, pracownik Działu dla Dorosłych i Młodzieży MBP.
Zajęcia odbyły się w ramach zadania „Dwie Marie – polskie wersy łączą pokolenia”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.
Chcesz wspomóc redakcję, kup w kiosku najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie
Przeczytajcie także:
Poezja wreszcie w mieście – happening dąbrowskiej biblioteki