Już w najbliższy piątek, 19 kwietnia, Tarnów po raz kolejny pokoloruje się na żółto. W ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych wraz z Fundacją AntySchematy 2.0 wyruszą na ulice miasta, aby rozdawać mieszkańcom żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania w getcie warszawskim i tragedii warszawskich Żydów z 1943 roku.
Akcja rozpocznie się około godziny 9:30 i obejmie trasę: Cafe Tramwaj –> ulica Wałowa –> ulica Żydowska. Wolontariusze będą rozdawać kwiaty mieszkańcom, opowiadając o historii powstania w getcie i znaczeniu symbolu żonkila.
Dlaczego właśnie żonkile? Kwiaty te były ulubionymi Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
„Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile” – mówi Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.
Akcji „Żonkile” od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”. Podkreśla ono siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. Organizatorzy wierzą, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość, niezależnie od światopoglądów czy sympatii politycznych.
Tarnowska akcja „Żonkile” to nie tylko sposób na oddanie hołdu ofiarom Holocaustu, ale również okazja do refleksji nad współczesnym światem i budowania tolerancji. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Tarnowa do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i przypięcia żonkila na znak solidarności z pamięcią o tych, którzy zginęli. (Smol), Fot. Pixabay
Pamiętajmy!
- Żonkile rozdawane będą w Tarnowie w piątek, 19 kwietnia.
- Akcja rozpocznie się ok. godz. 9:30 i obejmie trasę: Cafe Tramwaj –> ulica Wałowa –> ulica Żydowska.
- Inicjatywę organizują uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych we współpracy z Fundacją AntySchematy 2.0.
- Celem akcji jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim i budowanie tolerancji.
Chcesz wspomóc redakcję, kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie. Już wkrótce nowy numer,