W symbolicznym akcie podpisania i przekazania aktu własności kolekcji wziął udział Paul Franҁois Roman Książę Sanguszko i przedstawiciele Zarządu Województwa Małopolskiego: marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Józef Gawron, Iwona Gibas i Marta Malec-Lech.
Dzisiejsza uroczystość to szczególne wydarzenie w historii nie tylko tarnowskiego Muzeum, ale też w historii całej małopolskiej i polskiej kultury. Jesteśmy wdzięczni księciu Pawłowi Sanguszko za to, że udało nam się osiągnąć porozumienie i ta przepiękna, bogata kolekcja już na stałe pozostanie w Muzeum w Tarnowie
– powiedział marszałek Witold Kozłowski.
Rozmowy w sprawie odkupienia kolekcji trwały kilka lat.
Współpraca małopolskich władz i rodziny Sanguszko spowodowała, że mogliśmy zgromadzić całą tę kolekcję w Tarnowie. Mam nadzieję, że to otwiera nową drogę do negocjacji nie tylko w dziedzinie kultury. Muszę szczerze przyznać, że nic tak nie napawa mnie radością, jak świadomość, że cała ta kolekcja będzie dostępna dla Polaków właśnie w Tarnowie
– powiedział książę Paweł Sanguszko.
Całość depozytu prezentująca wszystkie najważniejsze ośrodki szklarskie i porcelany w Polsce i w Europie od XVIII do XX wieku obejmuje blisko 2 000 zabytków, w tym prawie 1 400 obiektów ceramiki i blisko 570 obiektów szkła, ale także pojedyncze przykłady malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego.
Wśród ceramiki wyróżniają się piękne wyroby wytwórni zachodnioeuropejskich: Wiednia, Berlina, Sèvres, Delft, manufaktur niemieckich i angielskich, a także przykłady polskiej ceramiki z Korca, Baranówki i Horodnicy. Wśród szkieł na szczególną uwagę zasługują XVIII-wieczne szkła herbowe z hut polskich m.in. z Lubaczowa, Naliboków, Urzecza i Cudnowa.
Przykładem unikatów może być kielich z wyobrażeniem dwunastu miesięcy będący wyjątkowych zabytkiem z racji wysokości i pochodzenia z manufaktury w Dreźnie. Jest jedynym w Polsce i jednym z trzech na świecie. Innym wyjątkowym eksponatem jest flet lubaczowski, najwyższy kielich w Polsce wyjątkowej urody, zdobiony karpią łuską. Należał do Pawła Karola Sanguszki i jego żony Anny z Lubomirskich, datowany przed 1725 rokiem.
Jako członek Zarządu Województwa Małopolskiego, który ma w swojej opiece małopolską kulturę i turystykę, nie wyobrażałam sobie, żeby tak unikalna kolekcja nie była prędzej czy później własnością naszego muzeum. Po latach starań udało się, za co serdecznie dziękuję panu marszałkowi i całemu zarządowi. To akt, który zapisuje się w tarnowskiej historii dla następnych pokoleń
– powiedziała Iwona Gibas z zarządu województwa.
Wraz z nabyciem kolekcji książąt Sanguszków zbiegło się wydanie katalogu pt. „Ceramika i szkło z depozytu książąt Sanguszków w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Świadkowie Historii”. Autorami opracowania są pracownicy Muzeum, Barbara Bułdys i Manuela Stadnicka-Hoffman.
Uroczystość uświetnił występ chóru „Rondine” działający przy Centrum Sztuki Mościce – jednostce kultury Województwa Małopolskiego.
Tarnów/ Kolekcja szkła i porcelany Sanguszków zmieniła właściciela
Chcesz wesprzeć redakcję, kup w kiosku najnowszy numer magazynu Miasto i Ludzie