Jest to pierwszy przypadek w historii 37-letniego festiwalu, kiedy to film dokumentalny zdobywa główną nagrodę. Film opowiada o życiu mieszkańców warszawskiej Saskiej Kępy, którzy są obserwowani z balkonu kamienicy przez reżysera.
Jury profesjonalne i młodzieżowe przyznało filmowi „Film balkonowy” najwyższe wyróżnienie. „Był to film, który spełnił nasze oczekiwania i zgodnie go wybraliśmy” – mówi Hanna Białas, przewodnicząca jury młodzieżowego 37 Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Podkreśla ona, że film pokazał ludzką stronę bohaterów, ich emocje, problemy i marzenia, a reżyser traktował ich z szacunkiem i wrażliwością.
Film „Balkonowy” to film dokumentalny z 2021 roku. Film przedstawia historię mieszkańców warszawskiego bloku, którzy spędzają czas na swoich balkonach podczas pandemii koronawirusa. Film pokazuje, jak ludzie radzą sobie z izolacją, tęsknotą i strachem, ale także jak znajdują radość i pocieszenie w prostych rzeczach. Film jest portretem społeczeństwa w trudnym czasie, ale także hołdem dla ludzkiej solidarności i wyobraźni.
Publiczność festiwalu miała jednak inny gust – Nagrodę Publiczności 37 Tarnowskiej Nagrody Filmowej zdobył film „Śubuk” Jacka Lusińskiego. Nagrodę Specjalną otrzymał film „Chleb i Sól” Damiana Kocura. Najmłodsza widownia doceniła film animowany „Kicia Kocia”. Nagrodą za całokształt twórczości i zasługi dla polskiego kina została uhonorowana Ewa Braun.
W tym roku na festiwalu zaprezentowano 12 filmów do oceny jury i publiczności. Tarnowska Nagroda Filmowa to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w Polsce. Na zdjęciu Paweł Łoziński, reżyser „Filmu balkonowego”. (Fot. TCK)
Chcesz wspomóc redakcję, kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie.