„Polska. Dwanaście wieków” to album, który prezentuje historię Polski od czasów najdawniejszych do najnowszych. Książka została wydana przez Białego Kruka w 2023 roku. Autorami albumu są prof. Wojciech Polak i Adam Bujak.
Album jest podzielony na 12 rozdziałów, każdy z nich poświęcony jest innemu stuleciu. W każdym rozdziale znajdują się zdjęcia wybranych obiektów z polskiej historii, kultury i sztuki. Fotografie zostały wykonane przez Adama Bujaka, który przejechał całą Polskę, aby znaleźć najciekawsze miejsca do sfotografowania.
Oprócz zdjęć w albumie znajdują się również teksty prof. Wojciecha Polaka. Teksty są bardzo ciekawe i zawierają wiele informacji o polskiej historii. Prof. Polak jest jednym z najwybitniejszych polskich historyków, więc jego teksty są bardzo rzetelne i dokładne.
„Polska. Dwanaście wieków” to album, który powinien przeczytać każdy, kto interesuje się historią Polski. Książka jest bardzo ciekawa i zawiera wiele informacji o polskiej kulturze i sztuce. Album jest również bardzo dobrze wydany, zdjęcia są piękne, a teksty są ciekawe.
Jeśli szukasz książki, która pozwoli Ci poznać historię Polski, to „Polska. Dwanaście wieków” jest doskonałym wyborem.
Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. W książce prof. Wojciecha Polaka i mistrza Adama Bujaka pt. „Polska. Dwanaście wieków” (wyd. Biały Kruk) Polska ukazana została od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska. Wraz z autorami tej książki wędrujemy przez nasze przebogate dzieje, zapoznajemy się z rodzimą historią, kulturą i sztuką – jest z czego być dumnym! Wędrówka ta szybko okazuje się wielką przyjemnością, bowiem fotografie Adama Bujaka, starannie dobrane, zachwycają swą urodą.
Artysta szukał nieraz ujęć niezwykłych, starając się dorównać dawnym mistrzom architektury i sztuki, których dzieła uchwycił w swoim obiektywie. Wydawca postanowił wzbogacić warstwę ilustracyjną atrakcyjnym tekstem. Zaprosił więc do współpracy jednego z najwybitniejszych historyków polskich, prof. Wojciecha Polaka. Jest to autor, który nie tylko dysponuje olbrzymią wiedzą, ale także pisze literacko, zręcznie posługuje się piórem – świetnie się go czyta. To nie są krótkie, zdawkowe teksty, jakie zazwyczaj umieszcza się w albumach. Gdyby zsumować opisy poszczególnych stuleci, okaże się, że mamy w ręku świetne kompendium wiedzy na temat całych dziejów naszej Ojczyzny.
Bardzo ciekawe w tej nietypowej książce jest to, że autor zdjęć Adam Bujak, który zjeździł Polskę wielokrotnie wszerz i wzdłuż, zdecydował się sfotografować również obiekty mało znane, a jakże piękne i cenne. Dzięki temu dokonujemy prawdziwych odkryć. Obok Wawelu, dawnych katedr, Łazienek Królewskich czy innych wspaniałych, popularnych zamków lub świątyń spotykamy np. mały kościółek w Dziekanowicach z romańskim prezbiterium z XI w., czy ufundowany jeszcze przez Kazimierza Wielkiego kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łapczycy.
Zaglądamy do wspaniale przyozdobionych chat ludowych w Zalipiu lub do XII-wiecznych kopalń soli w Bochni i Wieliczce. Patrzymy ponadto na najwyższy drapacz chmur w Unii Europejskiej wybudowany w Warszawie zaledwie parę lat temu. W albumie jest aż 600 zdjęć, a co jedno, to ciekawsze. Autorzy starali się oddać bogactwo naszego narodowego dziedzictwa. Nie było to zadanie łatwe, ale udało im się. Zapraszamy zatem wraz z nimi do wędrówki po kartach tej książki – do fascynującej wędrówki po Polsce!
Więcej o książkach w najnowszym numerze magazynu Miasto i Ludzie. Chcesz wspomóc redakcję, kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie.