Wydawnictwo Noir sur Blanc wznowiło Podziemia Dona DeLillo. Powieść, która ukazała się po raz pierwszy w 1997 roku, została uznana za jedno z najważniejszych dzieł literatury amerykańskiej XX wieku.
Podziemia to wielowątkowa powieść, która ukazuje złożoność amerykańskiego świata drugiej połowy XX wieku. DeLillo przeplata wątki postaci całkowicie fikcyjnych z wątkami dotyczącymi postaci historycznych, takich jak Frank Sinatra, J. Edgar Hoover czy Robert Oppenheimer.
Powieść rozpoczyna się od legendarnego meczu baseballowego, który rozegrano w Nowym Jorku w 1951 roku. Radość ze wspaniałego wyniku mąci ponura wiadomość o próbnym wybuchu bomby atomowej, przeprowadzonym w ZSRR.
Podziemia to powieść o wojnie, terroryzmie, mediach, popkulturze i globalizacji. DeLillo ukazuje, jak te czynniki kształtują nasze życie i wpływają na nasze postrzeganie świata.
Powieść została nagrodzona prestiżową Nagrodą Pulitzera w 1998 roku. Została również zekranizowana w 2000 roku przez Todda Fielda.
Wznowienie Podziemi na polskim rynku jest wydarzeniem o szczególnym znaczeniu. DeLillo jest pisarzem na miarę Steinbecka, a jego dzieło ukazujące całą złożoność amerykańskiego świata drugiej połowy XX wieku dziś nabiera nowych znaczeń. To, co kilka dekad temu było codziennością Ameryki, dziś jest dniem powszednim zglobalizowanego świata i może stać się jego trudnym dziedzictwem.
O autorze
Don DeLillo to amerykański pisarz, urodzony w 1936 roku w Nowym Jorku. Jest autorem 15 powieści, kilku zbiorów opowiadań oraz esejów. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków.
DeLillo jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Pulitzera, National Book Award oraz PEN/Faulkner Award. Jego twórczość jest często porównywana do dzieł Williama Faulknera, Thomasa Pynchona i Vladimira Nabokova.
Chcesz wspomóc redakcję, kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie. Już wkrótce nowy numer.