Wydawnictwo MG zaprasza do lektury wznowienia książki Pawła Jasienicy pt. „Rzeczpospolita Obojga Narodów”. To fascynująca opowieść o burzliwych dziejach polsko-litewskiej unii, która rozpoczęła się od ślubu Władysława Jagiełły z Jadwigą Andegaweńską, a zakończyła się na abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Autor przedstawia sylwetki ostatnich Jagiellonów, którzy nie doczekali się potomków i nie potrafili zapewnić ciągłości dynastycznej. Zygmunt August, ostatni z tej linii, umarł w 1572 roku, pozostawiając po sobie pustkę na tronie i siostrę Annę, która nie została uznana za godną następczynię. Wtedy to sejm i szlachta podjęli decyzję o wprowadzeniu wolnej elekcji, która miała być gwarancją demokracji szlacheckiej.
Pierwszym wybranym królem był Henryk Walezy, który jednak szybko porzucił Polskę i uciekł do Francji. Następnie sejm wybrał Stefana Batorego, który okazał się być jednym z najlepszych władców w historii Polski. Niestety, po nim nastąpiła seria słabych i nieudolnych królów z dynastii Wazów, którzy doprowadzili do upadku Rzeczypospolitej.
Paweł Jasienica był znany ze swojej erudycji i umiejętności narracyjnej. W swojej książce pokazuje, jakie błędy popełniali polscy politycy i magnaci, jakie szanse zmarnowali i jakie zagrożenia ignorowali. Z jednej strony widać fanatyzm religijny i brak tolerancji, z drugiej zaś bezwład i korupcję. Autor wskazuje na brak reform ustrojowych, brak koncepcji strategicznych i brak politycznego słuchu ze strony Wazów. Pokazuje też, jak Rzeczpospolita traciła swoją siłę i znaczenie na arenie międzynarodowej, stając się ofiarą rozbiorów i zaborów.
Książka „Rzeczpospolita Obojga Narodów” jest nie tylko ciekawym źródłem wiedzy historycznej, ale także inspiracją do refleksji nad przeszłością i teraźniejszością Polski. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć, dlaczego Polska jest taka, jaka jest.
Więcej o książkach w Magazynie Miasto i Ludzie. Chcesz wspomóc redakcję, kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie. Już wkrótce nowy numer.