Z okazji 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie zaprasza na tarnowskie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystości rozpoczną się w najbliższy wtorek, 11 lipca (w tym dniu w 1943 roku miała miejsce tzw. „Krwawa niedziela”, kiedy to w ponad 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do masowych mordów na Polakach) o godz. 17, mszą świętą w intencji ofiar ludobójstwa, która zostanie odprawiona w kościele św. Maksymiliana Kolbego przy ul. Urszulańskiej. Po mszy odbędzie się przemarsz ulicami Bema i Najświętszej Marii Panny do Kurhanu Kresowego na Cmentarzu Starym.
Tam zostaną odśpiewane hymn narodowy i Rota, złożone będą wieńce i zapalone znicze pamięci. Uroczystość będzie również okazją do przypomnienia faktów i świadectw ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
W 2016 roku Sejm RP uznał masakrę ludności polskiej na Wołyniu za akt ludobójstwa. W grudniu 2017 roku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odwiedził Polskę i złożył hołd ofiarom na skwerze wołyńskim, prosząc o wybaczenie. Jednak w tym samym czasie władze ukraińskie, pod wpływem ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, którym kierował Wołodymyr Wiatrowycz, promowały tezę, że na Wołyniu miało miejsce zderzenie polsko-ukraińskie, a nie zorganizowana eksterminacja Polaków. Obecnie prace ekshumacyjne na Ukrainie są zawieszone.
W latach 1943-45 ok. 100 tys. Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej padło ofiarą ataków UPA i ukraińskich cywilów, inspirowanych przez OUN, które dążyły do stworzenia etnicznie jednolitego państwa ukraińskiego. W reakcji na to Armia Krajowa przeprowadziła akcje odwetowe, w których zginęło 10-20 tys. Ukraińców.
Na zdjęciu obchody rocznicy wołyńskiej na Starym Cmentarzu w Tarnowie.
Więcej o historii w najnowszym numerze magazynu Miasto i Ludzie. Chcesz wspomóc redakcję, kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie.