W nowym numerze Magazynu Miasto i Ludzie wiele interesujących tematów. Zachęcamy do kupna gazety w punktach sprzedaży prasy w Małopolsce i na Podkarpaciu. Chcesz wspomóc redakcję, kup gazetę Miasto i Ludzie.
Co w numerze?
Mieszkańcy Krzyża domagają się przejścia dla pieszych
TARNÓW. Mieszkańcy Krzyża chcą, aby urząd miejski wyznaczył przejście dla pieszych przy cmentarzu komunalnym. Urzędnicy uważają, że nie ma tu warunków technicznych, ale Antoni Lis zbiera podpisy pod wnioskiem o przejście.
Więcej na stronie 2
A może przejście w kolorach tęczy…
PODRÓŻE. Odwiedzając różne zakątki świata w czasie urlopu, odkrywamy piękno nieznanych nam dotąd miejsc. Czasami jednak decydujemy się na powrót do tych, które już znamy. Co nas do nich przyciąga? To nie tylko urokliwa atmosfera, krajobraz, zabytki, sympatyczni mieszkańcy i ciekawostki. Felieton Jacka Janickiego.
Więcej na stronie 2
Wystawa o powstaniu gościła na rynku
TARNÓW. W Tarnowie odbyło się uroczyste otwarcie plenerowej wystawy „Powstali 1863-1864”. Wystawa prezentowała historię powstania styczniowego i była czynna do 13 sierpnia. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Tarnowa.
Więcej na stronie 2
Wyjątkowy rok dla Wincentego Witosa
TARNÓW. W Tarnowie odbyły się uroczystości upamiętniające 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uroczystościom przewodniczył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Kosiniak-Kamysz podkreślił, że rok 2023 jest wyjątkowy dla pamięci o Wincentym Witosie.
Więcej na stronie 3
Komu nie jest potrzebna prasa lokalna
TARNÓW. Minister Grzegorz Puda stwierdził, że prasa lokalna jest zbędna i skazana na upadek. Jego wypowiedź wywołała oburzenie i sprzeciw wśród dziennikarzy i czytelników prasy lokalnej. Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził swoje poparcie dla prasy lokalnej i podkreślił jej rolę w społeczeństwie.
Więcej na stronie 3
Szkoły dla przyszłych rzemieślników
TARNÓW. Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I i II Stopnia w Tarnowie cieszy się dużym powodzeniem wśród młodych absolwentów szkół podstawowych. Szkoła oferuje bogatą ofertę kształcenia w kilkudziesięciu zawodach. Nauka odbywa się w systemie dualnym lub stacjonarnym w weekendy.
Więcej na stronie 4
Dworek w Łękawicy odzyska dawny blask
SKRZYSZÓW. Gmina Skrzyszów pozyskała pieniądze na renowację kościołów w Skrzyszowie i Łękawicy, a także na renowację zabytkowego dworu w Łękawicy. Prace powinny rozpocząć się w tym roku, a zakończyć w przyszłym. Remonty pozwolą zachować dziedzictwo historyczne.
Więcej na stronie 5
Skrzyszowski Festiwal Chleba
SKRZYSZÓW. Tegoroczne dożynki gminy Skrzyszów odbyły się w Pogórskiej Woli. Było wiele atrakcji podczas dwudniowego świętowania. Głównym punktem programu w sobotę był Skrzyszowski Festiwal Chleba, na którym można było skosztować smacznych i zdrowych pieczyw, przygotowanych w tradycyjny sposób.
Więcej na stronie 5
Starostowie upiekli chleb
CIĘŻKOWICE. W Ciężkowicach odbyły się dożynki gminne, które zorganizowali mieszkańcy Turska. Z tej wsi pochodziła para starostów dożynek: Małgorzata Mazur i Ryszard Zięcina. Starościna sama upiekła chleb, którym starostowie częstowali gości święta plonów.
Więcej na stronie 5
Tuchów zaprosił na święto wina
TUCHÓW. Na początku sierpnia w Tuchowie odbyła się VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Wina Tuchovini Fest. Była to część projektu Małopolski Festiwal Kultury Osadzonej w Tradycji i Obyczajach Ludowych. Na festiwal przyjechały delegacje z sześciu miast partnerskich Tuchowa.
Więcej na stronie 6
Integracja i rekreacja na rowerach
TUCHÓW. Współpraca Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju, LKS Burzyn i Kępy Sport zaowocowała organizacją Tour de Pogórze, wydarzenia rowerowego dla miłośników rekreacji na dwóch kółkach. 30 lipca w Tuchowie rodziny z dziećmi mogły podziwiać piękno Pogórza podczas jazdy po malowniczych trasach.
Więcej na stronie 6
Trudne trasy, ale świetna zabawa
TUCHÓW. W Tuchowie odbyła się trzecia edycja rowerowych Broverów. Zawodnicy mieli do pokonania dwie trasy: 100 km lub 200 km. Były to trasy górskie, pełne wyzwań i pięknych widoków. Wszyscy oprócz czterech dotarli do mety.
Więcej na stronie 6
Wójt Kazimierz Olearczyk o inwestycjach
BOLESŁAW. Gmina Bolesław otrzymała ponad milion złotych z Rządowego Programu Ratowania Zabytków. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację kościoła w Bolesławiu oraz dworku Sroczyńskich. Wójt Kazimierz Olearczyk zapewnia, że dzięki temu zabytki te odzyskają dawny blask i będą mogli cieszyć się nimi mieszkańcy gminy oraz turyści.
Więcej na stronie 7
Diany rywalizowały w Mistrzostwach Polski
SIERADZA. Zawodniczki z całej Polski pojawiły się na strzelnicy myśliwskiej we Fiuku-Sieradzy koło Żabna, aby rywalizować o tytuł najlepszych w kategoriach indywidualnej i drużynowej. Były to już dziesiąte Mistrzostwa Polski Dian w Strzelaniach Myśliwskich zorganizowane przez Polski Związek Łowiecki.
Więcej na stronach 8-9
Milion złotych na ratowanie zabytków
MĘDRZECHÓW. Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków gmina Mędrzechów uzyskała blisko milion złotych dotacji. Środki te zostaną wykorzystane na prace konserwatorskie i restauratorskie trzech obiektów zabytkowych, dwóch kościołów i przydrożnej kapliczki.
Więcej na stronie 10
Inwestycyjne lato w gminie
MĘDRZECHÓW. W gminie Mędrzechów nad Wisłą wakacje upływają pod znakiem inwestycji. Wiele projektów jest realizowanych, aby ulepszyć infrastrukturę związaną z edukacją, sportem i sanitarnością, a także podnieść standard życia mieszkańców gminy Mędrzechów.
Więcej na stronie 10
W rocznicę krwawej masakry w Danielniku
GRĘBOSZÓW. W rocznicę krwawej masakry z II wojny światowej, mieszkańcy gminy Gręboszów oddali hołd ofiarom wojennej tragedii. Przy pomniku upamiętniającym zbrodnię złożyli kwiaty i zapalili znicze. Zbrodnia w Danielniku jest jednym z tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce na Powiślu.
Więcej na stronie 11
Coraz bliżej otwarcia przedszkola i żłobka
GRĘBOSZÓW. Budowę żłobka i przedszkola zainicjowano w Gręboszowie na początku 2023 roku. Obecnie prace są w połowie drogi i przebiegają zgodnie z harmonogramem. Budynek przedszkola będzie miał dwie kondygnacje i będzie mógł przyjąć 100 dzieci w wieku przedszkolnym i 25 dzieci w żłobku.
Więcej na stronie 11
Święto przybliżyło mieszkańcom piękno lasu
DRWINIA. Na stadionie sportowym w Gawłówku odbyło się Święto Lasu. Na imprezie pojawili się nie tylko mieszkańcy gminy Drwinia, ale także turyści. Wśród atrakcji były między innymi: występy Sygnalistów Myśliwskich, prezentacja Kół Łowieckich, prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich, pokaz specjalistycznego sprzętu leśnego.
Więcej na stronie 12
Nowe miejsce dla sportu i zabawy
DRWINIA. W Bieńkowicach powstaje nowoczesne boisko sportowe z wieloma funkcjami. Boisko będzie miało poliuretanową nawierzchnię i sprzęt do gry w koszykówkę i siatkówkę. Będzie otwarte dla wszystkich mieszkańców Bieńkowic i okolic.
Więcej na stronie 12
W Ispie otwarto nowy Dom Ludowy
WOJNICZ. Nowy Dom Ludowy w Ispie koło Wojnicza został uroczyście otwarty. To miejsce, gdzie będą się odbywać spotkania społeczności lokalnej, a także różne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, szkolenia i warsztaty. W otwarciu Domu Ludowego wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, mieszkańcy Ispu i okolic.
Więcej na stronie 13
Przebudowa Krakowskiej zgodnie z planem
WOJNICZ. Zgodnie z harmonogramem przebiega przebudowa ulicy Krakowskiej w Wojniczu. Inwestycja dotyczy ośmiuset metrów drogi gminnej i obejmuje wymianę nawierzchni, chodnika i poboczy. Inwestycja kosztuje ponad 2,1 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł pochodzi z dofinansowania.
Więcej na stronie 13
Dwie umowy na remont dróg
WOJNICZ. Modernizacja dróg gminnych w Wojniczu poprawi komfort podróży mieszkańców, a także wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Inwestycje te są możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków zewnętrznych, co jest pozytywnym sygnałem dla samorządu gminy. Podpisano właśnie dwie umowy na remonty dróg.
Więcej na stronie 13
Nie będę chałturzył po gminach
TARNÓW. Zbliżają się wybory parlamentarne i postanowiłem kandydować do Senatu, jako kandydat niezależny, ale z poparciem wielu organizacji społecznych, gospodarczych i politycznych, co też było jednym z powodów, dla których podjąłem decyzję o kandydowaniu – mówi Józef Sztorc, przedsiębiorca z Woli Rzędzińskiej pod Tarnowem. Dlaczego zdecydował się kandydować do Senatu RP, przeczytacie na naszych łamach.
Więcej na stronach 14-15
Strażacy zapraszają na 140-lecie jednostki
CIĘŻKOWICE. Strażacy zapraszają na 140-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowicach, które odbędzie się w sobotę, 9 września. Jest to jedna z najstarszych jednostek straży pożarnej w powiecie tarnowskim, która ma bogatą i ciekawą historię. Wśród jej darczyńców był Ignacy Jan Paderewski, słynny pianista i polityk, który podarował strażakom wóz z beczką na wodę do gaszenia pożarów.
Więcej na stronie 16
Ze Stanisławem Sorysem o ścieżce w koronach drzew
CIĘŻKOWICE. – Jest mi przykro, że PiS chce przypisać sobie zasługi za budowę ścieżki w koronach drzew w Ciężkowicach. To było nasze przedsięwzięcie, które udało nam się zrealizować dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu wielu osób. Jestem dumny z tego, co udało nam się osiągnąć i cieszę się, że ścieżka jest już dostępna dla wszystkich mieszkańców Małopolski – powiedział Stanisław Sorys, radny wojewódzki PSL-u.
Więcej na stronie 16