Zmarł w pełni sił, ale – jak pisze Sobolewski – jego twórczość łączy czytelników w rodzaj wspólnoty. W czerwcu minęło 40 lat od odejścia pisarza. Kim był Białoszewski? Z kim się przyjaźnił? Człowiek Miron. Prywatny portret Białoszewskiego to opowieść o wybitnym poecie autorstwa Tadeusza Sobolewskiego, który przez trzynaście lat był jego bliskim przyjacielem.
Już teraz nowe, uzupełnione wydanie książki Człowiek Miron. Prywatny portret Białoszewskiego. Premiera 12 lipca 2023.
Miron Białoszewski to dla wielu przede wszystkim autor Pamiętnika z powstania warszawskiego, największy polski poeta prywatny (wedle opinii Marii Janion), poeta rupieci, rozpadu i brzydoty. Wielki artysta, poeta, tłumacz, a przy tym flâneur z powodu ciasnoty mieszkaniowej.
Nie należał do żadnej grupy – ani poetyckiej, ani politycznej. Nie interesował się aktualnościami ani nie słuchał radia. Nie żył sam, choć był samotnikiem. Solista w zespole. Obserwował, słuchał, inspirował się cudzą sztuką, ale tworzył niepowtarzalnie. Outsider i everyman. Pieśniarz zwyczajności, który teatralizował rzeczywistość. Artysta, który zlewał się ze swoim pisaniem, aż w końcu się w nim roztopił.
Tadeusz Sobolewski, Człowiek Miron. Prywatny portret Mirona Białoszewskiego, nowe uzupełnione wydanie, premiera 12.07
Książka była nominowana do Nagrody Literackiej NIKE 2013.
Więcej o książkach w najnowszym numerze magazynu Miasto i Ludzie. Chcesz wspomóc redakcję, kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie.